1 USD
1.72426 BGN
Петрол
61.43 $/барел
Bitcoin
$96,827.7

Защо учените казват, че това древно езеро в Турция има аналог на Марс

Свят

Наричат мястото "Малдивите на Турция"

С ярките си тюркоазени, зелени и сини води, езерото Салда често е наричано „Малдивите на Турция“. Изключително красиво, спокойно и заобиколено от дива природа, то се превръща във все по-желана – макар и не толкова популярна – туристическа дестинация в югозападната част на страната.

Но зад тази природна идилия се крият научни тайни и екологични предизвикателства, които правят езерото Салда уникално не само за туристите, но и за учените по целия свят.

Земен аналог на Марс

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Салда е единственото място на Земята, което е близко до условията в кратера Джезеро на Марс – място, където марсоходът на НАСА, Perseverance, търси следи от древен живот. Именно поради тази прилика, Бриъни Хорган, професор от Университета Пърдю и част от екипа на мисията, посети Салда през 2019 г.

„Наистина е уникално. В много отношения се чувстваш все едно стоиш на брега на древното езеро Джезеро на Марс“, казва тя пред CNN Travel. Геоложкият състав на района разкрива прилики с марсианската повърхност, като скални формации, създадени от разкъсана океанска кора.

Открития за произхода на живота

Нургюл Балджъ, професор от Истанбулския технически университет, участва в проучванията и потвърждава, че Салда съдържа микробни структури на над 2 милиона години. Тези „карамфилови“ карбонатни образувания могат да предоставят ценна информация за живота на Земята преди 3,5 милиарда години.

Глобално признание и нужда от защита

През 2023 г. Международната комисия по геокултурно наследство (IUGS) включи езерото Салда в списъка на 100-те най-добри геоложки обекта в света. Това е признание за неговата научна и екологична стойност, но експертите настояват, че защитата му трябва да бъде засилена.

Според Ерол Кесиджи, пенсиониран преподавател и научен съветник, реалните проблеми остават – от замърсяване до прекомерна туристическа активност: „Езерото страда от изграждането на язовири, което води до загуба на биоразнообразие и изчезване на екосистемата.“

Баланс между туризъм и опазване

Салда е рай за природолюбители – дом на над 300 растителни вида, три ендемични вида риби и десетки птици. Посетителите могат да се насладят на гледките през цялата година – от зеленината на пролетта до белотата на зимата, когато пътят към ски курорта Салда предлага спиращи дъха панорами.

Местният екскурзовод Хасан Гюлдай препоръчва посещение през пролетта и началото на лятото, но също така настоява за регулации:

„Искам да се въведат ограничения във времето и капацитета за дейности като плуване.“ Кесиджи дори настоява за пълна забрана на влизането във водата, тъй като езерото е затворено и всички замърсители остават в него.

Открийте района

Салда се намира в Бурдур, недалеч от Денизли и емблематичния Памуккале. Районът, известен като Турската езерна земя, е богат не само на природни, но и на културно-исторически съкровища. Древните градове Кибира и Сагаласос са задължителни спирки – свидетели на хилядолетна история, вплетена в елинистични и римски влияния.

През юли и август посетителите могат да се насладят на лавандуловите полета, чиито ароматни продукти са предпочитани сувенири.

Пътят към Салда

Най-удобният начин да стигнете до езерото е с автомобил под наем – пътуването от Анталия отнема около 2,5 часа. Множество туристически агенции предлагат обиколки, които включват Салда и околните обекти.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук