
Индексите на Българската фондова борса бележат ръст
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Наричат мястото "Малдивите на Турция"
С ярките си тюркоазени, зелени и сини води, езерото Салда често е наричано „Малдивите на Турция“. Изключително красиво, спокойно и заобиколено от дива природа, то се превръща във все по-желана – макар и не толкова популярна – туристическа дестинация в югозападната част на страната.
Но зад тази природна идилия се крият научни тайни и екологични предизвикателства, които правят езерото Салда уникално не само за туристите, но и за учените по целия свят.
Салда е единственото място на Земята, което е близко до условията в кратера Джезеро на Марс – място, където марсоходът на НАСА, Perseverance, търси следи от древен живот. Именно поради тази прилика, Бриъни Хорган, професор от Университета Пърдю и част от екипа на мисията, посети Салда през 2019 г.
„Наистина е уникално. В много отношения се чувстваш все едно стоиш на брега на древното езеро Джезеро на Марс“, казва тя пред CNN Travel. Геоложкият състав на района разкрива прилики с марсианската повърхност, като скални формации, създадени от разкъсана океанска кора.
Нургюл Балджъ, професор от Истанбулския технически университет, участва в проучванията и потвърждава, че Салда съдържа микробни структури на над 2 милиона години. Тези „карамфилови“ карбонатни образувания могат да предоставят ценна информация за живота на Земята преди 3,5 милиарда години.
През 2023 г. Международната комисия по геокултурно наследство (IUGS) включи езерото Салда в списъка на 100-те най-добри геоложки обекта в света. Това е признание за неговата научна и екологична стойност, но експертите настояват, че защитата му трябва да бъде засилена.
Според Ерол Кесиджи, пенсиониран преподавател и научен съветник, реалните проблеми остават – от замърсяване до прекомерна туристическа активност: „Езерото страда от изграждането на язовири, което води до загуба на биоразнообразие и изчезване на екосистемата.“
Салда е рай за природолюбители – дом на над 300 растителни вида, три ендемични вида риби и десетки птици. Посетителите могат да се насладят на гледките през цялата година – от зеленината на пролетта до белотата на зимата, когато пътят към ски курорта Салда предлага спиращи дъха панорами.
Местният екскурзовод Хасан Гюлдай препоръчва посещение през пролетта и началото на лятото, но също така настоява за регулации:
„Искам да се въведат ограничения във времето и капацитета за дейности като плуване.“ Кесиджи дори настоява за пълна забрана на влизането във водата, тъй като езерото е затворено и всички замърсители остават в него.
Салда се намира в Бурдур, недалеч от Денизли и емблематичния Памуккале. Районът, известен като Турската езерна земя, е богат не само на природни, но и на културно-исторически съкровища. Древните градове Кибира и Сагаласос са задължителни спирки – свидетели на хилядолетна история, вплетена в елинистични и римски влияния.
През юли и август посетителите могат да се насладят на лавандуловите полета, чиито ароматни продукти са предпочитани сувенири.
Най-удобният начин да стигнете до езерото е с автомобил под наем – пътуването от Анталия отнема около 2,5 часа. Множество туристически агенции предлагат обиколки, които включват Салда и околните обекти.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Как човечеството отглежда храна в орбита?
От предградията на Париж до върховете на световната мода