1 USD
1.72214 BGN
Петрол
67 $/барел
Bitcoin
$94,908.0

580 замъка и нито един жител: Турският призрачен град от приказките

Галерия
 

Мечта за лукс на турците, която остана в руини

Прекалена амбиция и финансов колапс. Така можем да опишем проекта Burj Al-Babas, който предвиждаше създаването на град от замъци в малко градче в Турция, където да се преселват богатите. 

Вместо да се превърне в дом на елита, обектът бе изоставен — вилите останаха наполовина завършени, а историята на проекта е изпълнена с противоречия за екологични щети и финансово фиаско.

Бурж Ал Бабас

План за замък във всяка градина

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Идеята бе амбициозна и включва изграждане на 732 триетажни вили в готически стил, на цена между 370 000 и 530 000 долара всяка. Основният таргет бяха купувачи от Катар, Кувейт и Саудитска Арабия.

Всяка вила предлагаше покривна тераса, джакузи на всеки етаж и подово отопление. Централната зона на комплекса трябваше да включва търговски център, турски бани и аквапарк, всичко, необходимо за луксозен начин на живот.

Критика от всички страни

Проектът не срещна единствено възторг. Много критици твърдяха, че тези замъци унищожават историческата османска архитектура. Еколозите също алармираха за щетите върху околната среда — редки видове черен бор и дъб бяха унищожени по време на строителството, а някои екоактивисти дори заведоха дела срещу компанията.

Допълнително напрежение създаде и приватизацията на термалните извори за създаването на спа център, което породи недоволство сред местното население.

Какво се обърка?

До 2018 г. Burj Al Babas изглежда като успешен проект. 350 от 587 построени вили бяха вече продадени. Но спадът в цените на петрола рязко влоши икономическата ситуация в страните от Персийския залив. Много купувачи забавиха плащанията си или се отказаха напълно от покупките.

Така Sarot Group, компанията зад проекта, се оказа с дълг от 27 милиона долара. След последвалия фалит президентът на Sarot Group обяви, че са необходими още 100 продадени вили, за да се покрият дълговете.

Клиентите обаче твърдят друго: някои казват, че са платили изцяло за своите вили, които така и не са били завършени.

Какво следва за призрачния град?

Въпреки обещанията на Sarot Group за възобновяване на строежа, проектът бе продаден на американската компания Nova Group Holdings. Към момента новите собственици все още не са обявили конкретни планове за бъдещето на Burj Al Babas.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук