Защо небостъргачите имат странни форми, остри върхове и дупки?

Случаят с дупките в небостъргачите в Хонконг обаче, има своя собствена история

 

Много дизайнерски елементи, свързани с модерните небостъргачи - извиващи се страни, заострени върхове, произволни изглеждащи дупки - нямат нищо общо с естетиката. Всъщност много от отличителните черти на съвременните свръхвисоки сгради са предназначени да се справят с един фактор, който повечето хора може да не вземат предвид: вятърът.

При силен вятър свръхвисоките небостъргачи могат да вибрират и дори да се люлеят до няколко фута.

„Движението напред-назад по последните етажи може да причини сериозен дискомфорт на хората вътре“, пишат Кристоф Хаубурсин и Джина Бартън за Vox.

„За да се справят с това, модерните небостъргачи използват множество архитектурни трикове, за да объркат вятъра. Детайли, които може да изглеждат като декоративен нюх – като усукани страни, заострени върхове и зейнали дупки – всъщност са внимателно проектирани техники за намаляване на вятъра, които държат сградите неподвижни.", обясняват те, цитирани от Business Insider.

Вземете Уилис Тауър в Чикаго, известна преди като Сиърс Тауър. Структурата е по-здрава, защото всяка тръба поддържа другите тръби. И поради промяната във височината на тръбите, силата на вятъра се нарушава.

В резултат на това кулата се люлее само около 6 инча при силен вятър.

На 432 Park Avenue, втората най-висока жилищна сграда в Ню Йорк, ранните тестове установиха, че структурата е подложена на значително „завихряне“ - където вятърът по същество кара структурата да вибрира - дори при сравнително ниски ветрове, според WSP, консултантска фирма за глобална инфраструктура и транспорт.

Инженерите на 432 Park Avenue пропуснаха стъклото на механичните подове, за да пропускат въздуха и да намалят вибрациите и люлеенето от вятъра. 

Шанхайска кула Китай

Усуканият дизайн на Шанхайската кула е предназначен да й позволи да устои на ветрове със силата на тайфуна. Много по-нови небостъргачи, включително One57 в Ню Йорк и 432 Park Avenue, също са оборудвани със системи за овлажняване, за които The New York Times каза, че работят като "масивен амортисьор" по време на силен вятър.

Спецификата на дупките в небостъргачите в Хонконг

Има една отличителна черта на дизайна на небостъргачите в Хонконг, която буди любопитство - защо някои от тях имат зеещи дупки в центъра? Отговорът се крие във фиксацията на града с древната китайска практика фън шуй. Тези дупки, обикновено с правоъгълна форма, са класически примери за работа на фън шуй. Фън шуй (буквално „вятър“ и „вода“) е древната китайска практика за подреждане на сгради и предмети, така че да са в хармония с природата, за да привлече късмет и да предотврати нещастието.

Дупките са известни като „драконови порти“ и според фън шуй тези дупки позволяват на драконите да летят от планините до океана всеки ден, което позволява положителен енергиен поток през сградата като резултат.

Тези интригуващи дупки „порта на дракона“ са предимно сгради, разположени близо до вода. Това позволява на „драконите“ да имат безпрепятствен път до водата, като по този начин не блокират потока на добра енергия.

Някои от по-известните сгради в Хонг Конг, които се отличават с тези драконови порти, включват жилищния блок Repulse Bay и резиденцията Bel-Air в района Cyberport на Хонг Конг.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст