Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
По-голямата част от спада се обяснява със силния долар
Нетните дългове на компаниите по света са намалели между юни 2021 и юни 2022 г., сочи доклад на дружеството за управление на активи "Дженъс Хендерсън" (Janus Henderson). Това се случва за първи път от началото на тези проучвания преди осем години.
Дългът на компаниите, който представлява краткосрочните и дългосрочни кредити минус наличните финансови средства, възлиза на 8,151 трилиона долара през юни 2022 г., което е с 1,9% по-малко в сравнение с юни 2021 г.
По-голямата част от спада обаче се обяснява със силния долар. При постоянен валутен курс нетните дългове са намалели с 0,2%, се посочва в доклада. Показателят се е върнал на равнището от 2019-2021 г., след силно покачване през предходните четири години.
Най-много ликвидности имат технологичните компании. След като временно увеличиха заемите си, за да се справят по време на пандемията, компаниите имаха златната възможност да започнат да възстановяват финансовото си състояние, след като печалбите им скочиха през 2021 г. Още през 2022-2023 г. те разполагат с реално поле за маневриране, ако искат да намалят задлъжнялостта си, изтъква "Дженъс Хендерсън".
Компаниите от технологичния сектор разполагат с най-много ликвидности, начело с Alphabet - 111 милиарда долара, но също така и Samsung, China Mobile, Apple и Alibaba.
Автомобилните компании са сред най-задлъжнелите. Toyota е най-затъналата компания, със 186 милиарда долара дългове, колкото и през миналата година. Volkswagen е на второ място, Mercedes - на шесто, BMW на девето, а Ford - на 11-ото.
Подобна е тенденцията и при телекомуникационните дружества: AT&T е на трето място, Verizon е на четвърто, а Deutsche Telekom е на пето.
Спадът на дълговете е по-отчетлив в Европа и Великобритания, отколкото в Северна Америка, където те леко са нараснали. Този първи обрат може да се окаже начало на по-трайна тенденция, тъй като след години на много ниски лихви, покачването на цената на финансирането и икономическото забавяне карат компаниите да бъдат по-предпазливи, посочва докладът. Това важи особено за най-рисковите компании, при които лихвите са нараснали от 4 на 6,9% за една година.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни