Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Първоначално SMS можеше да бъде само текст с дължина до 160 знака
Текстовото съобщение празнува своя 30-ти рожден ден този месец през декемри. Първият SMS e изпратен до мобилен телефон от инженер на Vodafone във Великобритания през декемри 1992 г. Пуснато точно на 3 декември то гласи: „Весела Коледа“.
Нийл Папуърт изпраща текста на един от мениджърите на фирмата, Ричард Джарвис, който по това време е на коледно парти. Така и не получава отговор.
Телефонът на Джарвис, тогава новият на пазара Orbitel 901, тежи 2,1 кг – приблизително колкото 12 стандартни iPhone 14s.
В своя пик потребителите обменяха милиарди SMS-и всяка година, а през 2010 г. думата "SMS" влезе в речника.
Услугата все още се използва, въпреки че базираните на интернет платформи за съобщения като Messenger, WhatsApp и iMessage са много по-популярни.
Според Statista, през 2021 г. във Великобритания са изпратени 40 милиарда SMS съобщения, което е спад от 150 милиарда в сравнение с 2012 г. За разлика от тях има 100 милиарда съобщения в WhatsApp, изпращани по целия свят всеки ден, казва BBC.
Услугата все още се използва за изпращане на напомняния за срещи и от някои фирми като форма на удостоверяване при влизане, където се изпраща код, която трябва да бъде въведен в уебсайтове с пароли.
SMS съобщенията обаче не са криптирани от край до край и следователно не се считат за сигурни.
Първоначално SMS можеше да бъде само текст с дължина до 160 знака. Концепцията се ражда в началото на 80-те години на миналия век, но до създаването ѝ минават почти 10 години.
Повечето ранни телефони имат цифрови клавиатури с две или три букви, прикрепени към всяка цифра - така например, за да напишете буквата C, клавишът номер едно трябва да бъде натиснат три пъти.
Производителите на телефони тогава не са и мислили да включат подходящи QWERTY клавиатури, защото мобилните телефони са били само за извършване на телефонни разговори и получаване на съобщения, но не и за изпращането им.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб