Ужасяващите земетресения в Турция и Сирия ще задълбочат хуманитарните кризи

Свят

Бедствието се случи на фона на глад и крайна бедност за милиони хора

Над 8000 са вече починалите след като земетресение с магнитуд 7,8 удари Турция и Сирия в ранните сутрешни часове на 6 февруари. Земетресение с магнитуд 7,5 последва по-късно същия следобед, заедно с десетки мощни вторични трусове, добавяйки опустошения в регион, който вече е обхванат от години от конфликти и икономически и хуманитарни кризи, пише vox.com.

Повече от 10-годишна гражданска война в Сирия дестабилизира региона от години, който все още страда от продължаваща хуманитарна извънредна ситуация. Милиони са разселени в Сирия или са избягали в Турция, която се бори с висока инфлация и задълбочаваща се икономическа криза. Земетресението отприщи огромни разрушения и щети в най-рисковите райони.

Хиляди са ранени и се очаква броят на жертвите да продължава да расте, тъй като операциите по търсене и спасяване продължават в трудни и студени условия. Хиляди сгради се срутиха, прогонвайки хората от домовете им или оставяйки ги да чакат в коли, докато вторичните трусове продължаваха.

Снимка: iStock

Земетресение с магнитуд 7,8 удари близо до Нурдаги, в южна Турция, според Геоложката служба на Съединените щати. Югоизточна Турция и Северна Сирия бяха сред най-силно засегнатите райони, но земетресението беше усетено чак в Ливан, Египет, Йордания и Израел.

Тази катастрофа удари и без това крехък регион, който беше помрачен от десетилетия на гражданска война в Сирия и икономически, хуманитарни кризи и кризи в общественото здраве. Турция е изправена пред дълбока икономическа криза, с колабираща валута и изключителна инфлация, която достигна около 80 процента миналата година, най-високата от около 25 години. Проучване от края на лятото установи, че почти 70 процента от анкетираните в Турция имат проблеми с възможността да си позволят храна.

В продължение на години турският президент Реджеп Тайип Ердоган възприема неортодоксална икономическа политика, която включва поддържане на ниски лихвени проценти, оставяйки на Турската централна банка малко инструменти за охлаждане на прегряващата икономика. Икономическите разходи от земетресението не са напълно ясни, но Геоложката служба на Съединените щати изчислява, че може да бъде около 2 процента от БВП на Турция.

Тази част на Турция - включително Газиантеп, който е близо до мястото, където удари земетресението, също е домакин на голямо население от сирийски бежанци. Икономическата криза в Турция спомогна за подхранването на ответната реакция срещу приблизително 3,6 милиона сирийски бежанци в страната, които вече са изправени пред бедност, дискриминация, увеличаване на насилствените атаки и рисковете от депортиране.

Снимка: iStock

В Сирия гражданската война продължава и тя създаде една от най-упоритите хуманитарни кризи в света. Земетресението доведе до големи разрушения в Северна Сирия, включително последното държано от бунтовниците убежище в северозападната част, където се изчислява, че са убити стотици хора. Около 4 милиона души там, много от които многократно разселени от други части на Сирия, зависят от международна хуманитарна помощ. Голяма част от тази храна и медицинска помощ пристигат от един граничен пункт от Турция.

Хуманитарни групи в региона се опасяват, че земетресението ще задълбочи извънредната хуманитарна ситуация. „Нашите колеги в Северозападна Сирия съобщиха, че ситуацията е катастрофална, като районът, засегнат от земетресението, е центърът на над 1,8 милиона разселени сирийци, които вече страдат след десетилетие на конфликт в Сирия“, каза Кирън Барнс от Корпуса на милосърдието за Сирия.

„Вече 4,1 милиона души гладуваха в Северозападна Сирия, а продоволствената несигурност се влоши след началото на войната в Украйна, като цените на основните хранителни продукти се повишиха и имаше недостиг на храна в някои общности.“, добави Барнс.

Около 2,1 милиона души в Северозападна Сирия също са изложени на риск от смъртоносна епидемия от холера. Епидемията започна в североизточна Сирия, приписвана на замърсената вода от река Ефрат, на която хората разчитаха отчасти поради водната инфраструктура, разрушена от годините на битки. Около 47 процента от хората в Сирия разчитат на небезопасна питейна вода. В северозападна Сирия, по-специално, това огнище натовари така или иначе недостатъчно финансираната здравна система, която сега също ще трябва да намери начини за лечение на ранените при земетресението.

В Северозападна Сирия все още се водят наземни боеве, както и смъртоносни въздушни удари, обикновено от проправителствени сили, които удрят Северозападна Сирия. Но в продължение на години сирийското правителство, с помощта на Русия, нанася удари по градове в Северна Сирия, като Идлиб и Алепо, и околностите. Десетки хиляди вече живеят в импровизирани убежища, лагери или палатки. „Това, което го прави по-опасно, е, че бомбардировката е засегнала сградите, които почти са унищожили инфраструктурата“, каза представител на "Белите каски" пред Washington Post.

Страната е изправена пред рекордна и широко разпространена бедност и недостиг на храна. Около 90 процента от сирийците живеят под прага на бедността, а близо 75 процента от сирийците се борят да задоволят най-основните си нужди. 

В Сирия съществува риск от неравен достъп до помощ след земетресението. Президентът на Сирия Башар ал-Асад има малко международни приятели и въпреки че партньори като Русия и Иран са предложили подкрепа, вероятно е повечето западни правителства да подкрепят хуманитарни организации, вместо да предоставят пряка подкрепа. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст