1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Тук може да поглезите тялото си срещу 20 лева и да видите Музей на невинността

Свят

Нестандартни неща, които може да правите в един от мегаполисите на Европа

Истанбул е един от най-обаятелните градове в света. Огромен мегаполис с богата история и красиви места.Най-добрите неща за правене в Истанбул са също толкова разнообразни и вълнуващи, колкото и самият град, като обхващат всичко - от променящите света атракции до най-добрите антикварни магазини. Храната, очарованието и забавлението се сливат перфектно тук, пише timeout.com. Посещението на Св. София и Синята джамия са задължителни, но какво друго трябва да видите и направите?

Разходете се в двореца Топкапъ

Там, където Златният рог среща Мраморно море, дворецът Топкапъ е бил основната резиденция на османските султани повече от четири века. Сред скъпоценните камъни, обширните стаи на Topkapı, камерните къщи и завладяващите предмети, включително 86-каратовия диамант на Spoonmaker, правят музея задължителен за посещение.

В допълнение към своите обширни и знаменити постоянни колекции от оръжия, скъпоценни бижута и религиозни артефакти, той също е дом на ротационен състав от временни изложби. Цената на билета за целия комплекс е 42 лева. 

Пътуване назад във времето до Византия при Цистерната Базилика

Една от най-интригуващите забележителности на Истанбул, Цистерната на базиликата или Yerebatan Sarnıcı, както е известна на турски, е построена от император Юстиниан I през 6-ти век, за да съхранява до 80 000 m3 вода и да я насочва към близките дворци.

Със стотици древни йонийски и коринтски колони, цистерната е реликва от водната система на Византийската империя, която посетителите могат да изследват от първа ръка. Тъмният подземен комплекс е и чудесен начин да избягате от летните жеги.

Цистерната разполага с две колонни основи с неизвестен произход, украсени с обърнатата глава на Медуза, оставяйки обърканите посетители да спекулират защо са били разположени по този начин.

Входът на базиликата е 1 лев.

Пазарувайте подправки и сувенири от базара на подправките

Пазарът на подправките, известен още като Египетския базар, е построен през 16 век и разполага с редици сергии, продаващи подправки, сладкиши, сортове чай, сушени плодове и други стоки.

Страхотно място за пазаруване на подправки, локуми и други сувенири, Spice Bazzar е и визуално изживяване, тъй като продавачите на подправки излагат на видно място цветните си стоки в големи, подобни на пирамиди могили.

Билкови лекарства изобилстват на пазара и ще намерите подправки или ядливи семена, за които се твърди, че са полезни за памет, имунитет, храносмилане и общо благосъстояние. 

Похапнете класически бонбони в Altan Şekerleme

Открита през 1865 г., тази класическа сладкарница е реликва в град, който се променя с всяка минута.

Този магазин е в ръцете на едно и също семейство от самото начало и предлага разнообразие от сладкиши, които трудно се намират в наши дни в Истанбул. Ако локумът не ви харесва, опитайте другия им специалитет, акиде шекери, домашно приготвен бонбон.

Въртящите се дервиши в хижата Галата Мевлеви

Най-старото теке в Истанбул, приютяващо членовете на ордена Мевлеви, привържениците на суфизма, тази сграда от 15-ти век е превърната в музей през 1975 г. и остава важен крайъгълен камък на суфийската култура.

Съкровищница от артефакти е изложена в музея, включително музикални инструменти, калиграфия, облекла и аксесоари на Мевлеви, въпреки че основната му привлекателност е седмичната церемония на сема (въртящ се дервиш), която привлича голям брой посетители всяка неделя в 17:00 часа.

Билети могат да бъдат закупени на входа или онлайн от Biletix. Тъй като представленията са на открито, пристигнете рано, за да си осигурите предна седалка. Билетът за представлението е 8 лева.

Снимка: Getty Image
Ексфолиране на цяло тяло в Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı е построена между 1578-1583 г., за да служи на левендите (морските сили в османския флот) и е отворена отново за обществеността през 2012 г. след основна реставрация.

Ритуалът в хамам е незабравимо преживяване за всеки, който посещава Истанбул, и няма по-добро място да го направите от този архитектурен шедьовър, датиращ от преди половин хилядолетие. Обърнете внимание, че хамамът е отворен за жени сутрин и за мъже следобед. Процедурата хамам, ексфолиация и баня излиза около 20 лева. 

Можете да си купите свой собствен peştamal, класическата памучна обвивка за хамам, от магазина извън сградата.

Посещение в Музея на невинността

Вдъхновен от едноименния роман на известния писател Орхан Памук, Музеят на невинността е сгушен в живописния квартал Чукуркума, където се случва голяма част от книгата. Безбройните битови предмети и снимки, щателно събрани и изложени в музея, са свързани с горчиво-сладката любовна история, която се разгръща в романа. Взимайки пример от творбите на Джоузеф Корнел, Памук е подредил тези обекти в инсталации и колажи, разположени в изработени по поръчка витрини, които блестят като шкафове с любопитни предмети в слабо осветения музей.

Носител на наградата „Европейски музей на годината“ през 2014 г., Музеят на невинността трябва да се види от читателите на книгата, както и от всеки, който се интересува от културната и материална история на Истанбул. Билетът е 4 лева.

Яжте навън в класическия Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası е един от най-емблематичните ресторанти в Истанбул и популярно място за обяд, разположено в едноименния исторически пристанищен квартал.

Класическото заведение за хранене е може би най-известно със своя божествен хюнкар бегенди, остатък от османската дворцова кухня, приготвена с бавно готвено говеждо върху кремообразно легло от пюре от патладжан. Пюрето от боб е отлично предястие, а октоподът на скара е любимото ни основно ястие в менюто. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии