McDonald's с най-голям спад на продажбите в САЩ от близо пет години
Каква е причината?
Някои лаборатории вече са започнали да затварят през уикенда
Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви, че ще намали с милиарди долари режийните разходи на безвъзмездните средства за биомедицински изследвания като част от по-широкообхватни мерки за намаляване на разходите - ход, който според някои учени ще задуши научните постижения, пише BBC.
В изявление Националният институт по здравеопазване (NIH) заяви, че ще намали безвъзмездните средства за „непреки разходи“, свързани с научните изследвания - като сгради, комунални услуги и оборудване.
„Съединените щати трябва да имат най-добрите медицински изследвания в света“, се казва в съобщението на NIH. „Съответно е жизненоважно да се гарантира, че възможно най-много средства ще отиват за преки разходи за научни изследвания, а не за административни режийни разходи.“
Агенцията изчисли, че съкращенията, които влизат в сила от понеделник, ще спестят 4 млрд. долара (3,2 млрд. паунда).
В петък NIH заяви, че ще ограничи размера на субсидиите, които се изплащат за непреки разходи за научни изследвания, на 15 %, което е наполовина от сегашния среден размер от 30 %.
Илон Мъск - ръководител на новосформирания Департамент за правителствена ефективност (Doge), неофициална група за съкращаване на разходите, на която Тръмп даде свобода на действие за съкращаване на правителствените разходи - заяви, че някои университети харчат над тези 30 процента.
„Можете ли да повярвате, че университети с десетки милиарди дарения са изсмуквали 60% от парите за награди за научни изследвания за „режийни“?“ Мъск написа в X. „Какъв грабеж!“
Междувременно учени изразиха опасения, че съкращенията ще се отразят на жизненоважни медицински изследвания.
Асоциацията на американските медицински колежи заяви, че предварителната подкрепа на правителството за непреки разходи за съоръжения и административни разходи „позволява провеждането на медицински изследвания“.
Този ход „ще намали изследователския капацитет на страната, ще забави научния прогрес и ще лиши пациентите, семействата и общностите в цялата страна от нови лечения, диагностика и превантивни интервенции“, се казва в изявление на групата.
Ануша Калбаси, водещ специалист по радиационна онкология в Станфордския университет, който получава безвъзмездните средства, заяви, че безвъзмездните средства помагат за „запазване на осветлението и вентилацията в нашите лаборатории, предпазват ни от биологични опасности, поддържат инфраструктурата за огромни количества данни и наемат персонал, който помага на изследователите да се съсредоточат върху науката“. Това ще бъде опустошителен удар дори за институции с големи дарения."
В изявление на Американския съвет по образование се казва, че безвъзмездното финансиране на непреките разходи е позволило на университетите да поддържат „най-съвременни лаборатории“ и модерни технологии, необходими за изпреварване на чуждестранните конкуренти и постигане на пробиви в научните изследвания.
Президентът на групата Тед Мичъл заяви пред Washington Post, че някои лаборатории вече са започнали да затварят през уикенда.
Той заяви, че се очаква още в понеделник групи да подадат съдебен иск във връзка със съкращенията.
Предложението за ограничаване на безвъзмездните средства за непреки научни изследвания беше включено в проекта „2025“ - „списък с желания“ на консервативните приоритети, изготвен от мозъчния тръст „Heritage Foundation“.
„Конгресът трябва да ограничи ставката за непреки разходи, изплащана на университетите, така че тя да не надвишава най-ниската ставка, която университетът приема от частна организация за финансиране на изследователските усилия“, се посочва в предложението.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Каква е причината?
Директорът на агенцията се назначава от министъра на финансите
Ако ще пътувате в Европа, вижте последните решения и такси