1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.44 $/барел
Bitcoin
$82,652.8

Тръмп прави рафинерии за ключови метали в бази на Пентагона

Пентагонът управлява около 30 млн. акра земя

Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да строи рафинерии във военни бази на Пентагона в рамките на план за стимулиране на местното производство на ключови суровини, съобщи Reuters, позовавайки се на високопоставени източници от администрацията на САЩ. Целта е да компенсира китайското лидерство в сектора.

Мярката е една от няколкото планирани в рамките на указ, който Тръмп може да подпише още на 12 март. По-рано миналата седмица той заяви, че ще предприеме „исторически ход“ за значително увеличение на производството на ключови суровини и редкоземни метали в САЩ.

Източниците, пожелали анонимност, посочват, че в рамките на готвения указ се предвижда Пентагонът да работи с други федерални агенции за създаването на обектите за обработка в бази на министерството.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Използването на военни бази за обработка ще подчертае важността, която Тръмп отдава на ключовите суровини за националната сигурност. Изтребители, подводници, куршуми и други оръжия, използвани от армията, се правят със суровини, обработвани от Пекин.

Тръмп също така планира да назначи и отговорник по ключовите суровини, посочва един от източниците. Плановете все още се обсъждат и по тази причина може да има някои промени преди подписването на указа.

Запознати с обсъжданията казват, че представители на американската администрация са били притеснени от някои първоначални признаци, че Китай може да ограничи износа си на ключови суровини в рамките на ответна реакция на американските търговски мита или по други причини.

Като се има предвид, че Пентагонът управлява около 30 млн. акра земя, ще има достатъчно наличен ресурс за обработващите центрове. Това също така ще предотврати и нуждата от покупки на терени или използването на такива под юрисдикцията на други федерални структури.

План, който ще приоритизира обработването на метали, а не толкова даването на разрешения за минно дело, може да постави в риск някои американски компании за добив, но като цяло има шанс да реши дългогодишен проблем на производителите, които смятат, че Китай контролира твърде много от глобалния сектор за преработка на метали.

Пекин е водещ производител на 30 от 50-те минерала, смятани за ключови от агенцията на САЩ за геологически проучвания.

Не е ясно как планът на Тръмп за преработвателни съоръжения на бази на Пентагона би могъл да работи от регулаторна гледна точка, тъй като Законът за чистия въздух и Законът за чистата вода все още важат за базите на Пентагона и тези регулации в миналото са възпрепятствали частното развитие на проекти за преработка.

Засега президентът няма планове за създаването на стратегически резерв от ключови метали, подобно на петролния резерв на САЩ, посочват още източниците, въпреки че имаше защитници на идеята от индустрията и администрацията. Китай например има резерви на някои суровини като кобалт, използван за ракети, части за летателни апарати, магнити, радарни системи и други.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук