1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,570.6

5% от "критичните суровини" в света са в Украйна: За какво се използва всяка една от тях?

Къде могат да вложат украинските минерали американците?

Украйна разполага със значителни запаси от ключови минерали, но някои сега са в окупираната от Русия територия.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски пътува до Вашингтон в края на февруари, очаквайки да подпише голяма сделка със САЩ за съвместното разработване на минерални находища в неговата страна.

Снимка: Reuters

Вместо това, след гневна среща с Тръмп и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, на Зеленски беше казано да напусне и сделката остана неподписана. Украинският президент каза, че все още е склонен да го подпише, а Тръмп също посочи, че сделката все още е актуална, казва BBC.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какви полезни изкопаеми има Украйна?

Киев изчислява, че около 5% от "критичните суровини" в света са в Украйна.

Това включва около 19 милиона тона доказани запаси от графит, което според Украинската държавна агенция за геоложки проучвания прави нацията „една от петте водещи страни“ за доставка на минерала. Графитът се използва за производството на батерии за електрически превозни средства.

Снимка: Reuters

Украйна държи 7% от европейските доставки на титан, лек метал, използван в конструкцията на всичко - от самолети до електроцентрали.

Освен това е дом на една трета от всички европейски запаси на литий, ключовият компонент в батериите.

Други елементи, намерени в Украйна, включват берилий и уран, които са от решаващо значение за ядрените оръжия и реакторите.

Значителни са и находищата на мед, олово, цинк, сребро, никел, кобалт и манган.

Снимка: Reuters

Освен това Украйна има значителни находища на редкоземни метали. Това са група от 17 елемента, които се използват за производството на оръжия, вятърни турбини, електроника и други продукти, жизненоважни в съвременния свят.

Част от находищата на полезни изкопаеми обаче са заграбени от Русия. Според Юлия Свириденко, министър на икономиката на Украйна, днес в окупираните територии остават ресурси на стойност 350 милиарда долара.

През 2022 г. SecDev, консултантска компания за геополитически риск, базирана в Канада, извърши оценка, която установи, че Русия е окупирала 63% от украинските въглищни мини, както и половината от находищата на манган, цезий, тантал и редкоземни метали.

Снимка: Reuters

Д-р Робърт Муга, директор на SecDev, казва, че подобни минерали добавят „стратегическо и икономическо измерение“ към продължаващата агресия на Русия. С изземването им, казва той, Москва отказва достъп до приходи за Украйна, разширява собствената си ресурсна база и влияе върху глобалните вериги за доставки.

Защо САЩ искат минералите на Украйна?

Критичните минерали „са в основата на икономиката на XXI-ви век“, обясни д-р Муга. Те са от ключово значение за възобновяемата енергия, военните приложения и индустриалната инфраструктура и играят "нарастваща стратегическа роля в геополитиката и геоикономиката", каза той.

Освен това САЩ се интересуват от сделка за минералните ресурси на Украйна, защото искат да намали зависимостта си от Китай, който контролира 75% от находищата на редки земни елементи в света, според Geological Investment Group. През декември Китай забрани износа на някои редкоземни минерали за САЩ, като преди това ограничи износа на минерали за САЩ през предходната година.

Снимка: Reuters
Как една сделка ще помогне на Киев да експлоатира своите минерали?

Някои коментатори определиха предложението на САЩ като "колониално", но Киев се интересува от съвместно проучване на своите ресурси.

Според Световния икономически форум Украйна има около 20 000 минерални находища, обхващащи 116 типа, но само около 15% от обектите са били активно експлоатирани по време на пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г.

Например значителните находища на литий в страната все още са до голяма степен неизползвани. По същия начин е известно, че съществуват находища на редки земни елементи, но нито едно от тях все още не е добито поради липса на инвестиции. Разработването на тези минерални ресурси е изключително трудно и скъпо, според Ирина Супрун, главен изпълнителен директор на Geological Investment Group, консултантска фирма в минното дело, базирана в Украйна.

Тя твърди, че ако Украйна успее да привлече американски инвеститори, които да помогнат за развитието на нейните природни ресурси, това ще бъде много полезно за икономиката на страната.

Тръмп също предположи, че присъствието на американски компании в Украйна ще действа като гаранция за сигурност за възпиране на руската агресия в бъдеще, но Украйна и европейските лидери настояха, че това няма да е достатъчно.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук