1 USD
1.67408 BGN
Петрол
67.99 $/барел
Bitcoin
$117,812.0

Тръмп наложи мито от 35% на Канада и обеща общо мито за други страни

Новата ставка ще влезе в сила на 1 август

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че налага мита в размер на 35% върху вноса на стоки от Канада от следващия месец и планира да наложи общи мита от 15 или 20% на повечето от останалите си търговски партньори, предаде Reuters.

В писмо, публикувано в социалната му мрежа Truth Social, Тръмп съобщи на канадския премиер Марк Карни, че новата ставка ще влезе в сила на 1 август и ще бъде увеличена, ако Канада наложи ответни мита.

В публикация в X Марк Карни заяви, че правителството му ще продължи да защитава канадските работници и бизнеси в преговорите със Съединените щати, докато се работи по постигането на споразумение в зададения срок.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Митото от 35% представлява увеличение спрямо настоящата ставка от 25%, наложена от Тръмп на Канада, и е сериозен удар за Карни, който се стреми към постигане на търговско споразумение с Вашингтон.

Очаква се изключението за стоки, обхванати от споразумението за свободна търговия САЩ-Мексико-Канада (USMCA), да остане в сила. Митата от 10% върху енергийните продукти и торовете също не подлежат на промяна, въпреки че окончателно решение по тези въпроси все още не е взето от страна на Тръмп, според служител от администрацията.

В писмото си Тръмп се оплака от, по думите му, притока на фентанил от Канада, както и от митническите и немитническите бариери на страната, които нанасят вреда на американските млекопроизводители и други. Той заяви, че търговският дефицит е заплаха за американската икономика и националната сигурност.

„Ако Канада работи с мен, за да спре потока от фентанил, може би ще обмислим промяна в това писмо“, коментира Тръмп.

Канадски официални представители заявиха, че само незначителна част от фентанила идва от Канада, но са предприели мерки за укрепване на границата.

„Канада постигна значителен напредък в спирането на заплахата от фентанила в Северна Америка. Решени сме да продължим да работим със САЩ, за да спасим човешки животи и да защитим общностите в двете ни страни“, заяви Карни в публикация в Х.

Миналия месец премиерът заяви, че той и Тръмп са приели да сключат ново споразумение за икономика и сигурност в рамките на 30 дни.

През последните дни Тръмп разшири търговската си война, като наложи нови мита на редица страни, включително съюзниците Япония и Южна Корея, както и мито от 50% върху медта.

В интервю за NBC, публикувано в четвъртък, Тръмп заяви, че други търговски партньори, които все още не са получили такива писма, вероятно ще бъдат обложени с общи мита.

„Не всеки трябва да получи писмо, знаете това. Ние просто определяме нашите мита. Просто ще кажем, че всички останали страни ще плащат, независимо дали това са 20% или 15%, ще го преценим“, заяви Тръмп.

Канада е вторият по големина търговски партньор на САЩ след Мексико и най-големият купувач на американски износ. Миналата година Канада е купила американски стоки в размер на 349,4 млрд. долара и е изнесла стоки на стойност 412,7 млрд. долара за САЩ, сочат данни на Американската статистическа служба.

Карни, който по-рано тази година доведе Либералната партия до победа на изборите с обещанието да се справи с търговските предизвикателства със САЩ, се стремеше да договори търговско споразумение с ключовия си търговски партньор до 21 юли.

В писмото си Тръмп не се спира конкретно върху това как протичат търговските преговори, но заяви, че „митата може да бъдат променени нагоре или надолу в зависимост от нашите отношения с вашата страна“.

Миналия месец правителството на Карни отмени планирания данък върху цифровите услуги, насочени към американските технологични компании, след като Тръмп внезапно прекрати търговските преговори и заяви, че данъкът е „явна атака“.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук