1 USD
1.67408 BGN
Петрол
67.99 $/барел
Bitcoin
$117,812.0

Тръмп налага 30% мито на ЕС – коя икономика ще пострада най-много?

Износът на България към САЩ под формата на услуги е на стойност 469 млн. долара

Доналд Тръмп ще наложи мито от 30% върху вноса от Европейския съюз (ЕС) от 1 август, предаде ДПА, като се позовава на съобщения на президента на САЩ в социалната мрежа Truth Social. Вносът от Мексико също ще бъде обложен със същата ставка.

По отношение на търговията с ЕС Тръмп обясни с пост в собствената си социална платформа, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери".

Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високата ставка, ако „ЕС или страните от ЕС решат да произвеждат в САЩ“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Европейският съюз се готвеше за писмото от Тръмп, в което той очерта планираните мита, насочени срещу най-големия търговски партньор на САЩ, след разширяването на митническата война през последните дни, предаде Reuters, цитиран от БТА. Годишната търговия между ЕС и САЩ възлиза на около 1,6 трлн. долара.

Първоначално ЕС се надяваше да сключи всеобхватно търговско споразумение, включващо нулеви тарифи за промишлени стоки, но месеци на трудни преговори доведоха до осъзнаването в Брюксел, че вероятно ще трябва да се задоволи с временно споразумение и да се надява, че все още може да се договори нещо по-добро.

Тази седмица, по време на изслушване в Европейския парламент, еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович, заяви че се надява в близо бъдеще да постигне споразумение със САЩ, но че са предвидени и ответни мерки, ако настоящите предложения за мита (в размер на поне 20 на сто) се запазят. В непрекъстата работа на ЕК по отношение на постигане на споразумение със САЩ увери и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, като обаче заяви, че отношенията със Вашингтон може да се променят.

Преди дни Тръмп публикува нови митнически ставки за редица страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и 50 процента мито върху медта.

Поредицата от нови митнически ставки на Тръмп след завръщането му в Белия дом започна да генерира десетки милиарди долари месечно нови приходи за правителството на САЩ. Постъпленията от мита на САЩ надхвърлиха 100 милиарда долара през федералната фискална година до юни, според данни на министерството на финансите на САЩ от вчера.

Коя европейска икономика ще пострада най-много от американските мита?

Според брюкселския мозъчен тръст Bruegel ЕС е изправен пред значителни, но управляеми макроикономически последствия. В доклад от април те изчисляват, че щетите от митата може да възлязат на около 0,3% от БВП на ЕС - сравнено с очакван от Европейската комисия (ЕК) растеж от 1,1% през 2025 г. 

Търговията на Съюза със САЩ е значителна. През 2024 г. Съединените щати са най-големият партньор за износ на стоки от ЕС, като съставляват 20,6% от целия износ на стоки от ЕС извън блока.

Фармацевтичната индустрия съставлява 15% от износа на ЕС към САЩ, следвана от автомобилния сектор.

„Само митата могат да намалят общия търговски обем на ЕС с около 8% през следващите пет години“, предупреди Рори Фенеси, старши икономист в Oxford Economics.

Държавите с най-голям износ на стоки към САЩ са Германия, Ирландия, Италия, Франция и Нидерландия.

Какво изнася България за САЩ?

Според доклада Transatlantic Economy 2024 на Американската търговска камара показват, че износът на България към САЩ под формата на услуги е на стойност 469 млн. долара, а на стоки – 1,5 млрд. долара за 2022 г.

Най-голяма част от българската продукция отива в щатите Калифорния – 159,3 млн. долара, Ню Джърси – 124,8 млн. долара и Масачузетс – 101,7 млн. долара.

През 2022 г най-големият износ на стоки на България към САЩ е под формата на:

  • компютри и електроника – 224,4 млн. долара
  • машини – 206,5 млн. долара
  • химикали – 159,2 млн. долара
  • други стоки – 136,6 млн. долара
  • метали – 121 млн. долара

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук