1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

Това е най-редкият паспорт в света

Те имат статут на суверенна нация и наблюдател в ООН със собствена конституция, но необичайно… без никаква земя

Суверенният военен орден на Малта – известен още като “Рицарите на Малта” – не е просто религиозен католически орден с почти 1000-годишна история. Нито пък е просто организация за хуманитарна помощ с многомилионен бюджет за операции, включващи поддръжка на бежански лагери и програми за помощ при бедствия в около 120 страни по света.

  • Кои са Суверенният военен орден на Малта?
  • Защо този паспорт е толкова рядък?
  • Кой притежава най-редкия паспорт на света? 
Снимка: Суверенният военен орден на Малта

Той има статут на суверенна нация и наблюдател в ООН и собствена конституция, но необичайно… без никаква земя. Издава регистрационни номера на автомобили – без да има пътища, по които да се движат – и собствени печати, валута и паспорти.

Тези рицари се формират като орден в Йерусалим около 1099 г. и са подарени на Малтийския архипелаг през 1530 г. от краля на Испания. Наполеон Бонапарт принуждава рицарите да напуснат Малта при френската инвазия от 1798 г. и в наши дни седалището на Ордена е в Рим. Само около 100 от 13 500 рицари, дами и капелани, които сега са разпръснати по света, живеят на Малтийския архипелаг.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първите паспорти са издадени от Малтийския орден през 1300 г., когато неговите дипломати са пътували до други държави с документи, удостоверяващи ролята им на посланици. След Втората световна война използването на дипломатическия паспорт придоби характеристиките на паспортите, използвани в други страни. Днес има само около 500 от тези дипломатически паспорти в обращение – което го прави най-редкия паспорт в света.

Защо този документ е толкова изключителен?

Пурпурният паспорт на Ордена (може би препратка към кръвта на Христос) е запазен за членове на Суверенния съвет и ръководители на дипломатически мисии и техните семейства. Той е украсен със златни букви, изписващи името на организацията на френски език, „Ordre Souverain Militaire de Malte“ и герб.

Орденът дава паспорти на членовете на тяхното правителство за срока на техния мандат. Паспортите на Великите магистри са валидни за най-дълъг период, тъй като те се избират за 10 години, могат да служат два мандата и трябва да се пенсионират до 85 години. Други паспорти са валидни за четири години и се използват само за дипломатически мисии. Паспортите имат 44 страници с воден знак с малтийския кръст без много други картинки - без изображения или цитати.

Две трети от членовете на Шенген признават дипломатическия паспорт и Орденът работи в тясно сътрудничество с много страни без официални дипломатически отношения като Франция, Великобритания и САЩ.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук