
Индексите на Българската фондова борса бележат ръст
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Кои продукти са забранени и защо?
Британското правителство въведе временна забрана за внасяне на сирене и определени месни продукти от Европейския съюз с цел да предотврати разпространението на шап – силно заразна болест по животните. Това съобщават от Британското правителство, след установяване на болестта.
От страните в Европейския съюз не може да се внася свинско, говеждо, агнешко, овче, козе и еленско месо, както и всякакви продукти, произведени от тях – включително колбаси и храни за домашни любимци. Забранени са и млечни продукти като мляко, масло, сирене и кисело мляко. Това важи както за пакетирани, така и за непакетирани храни, включително сандвичи и сушени меса, независимо от произхода им – дори от безмитни зони. Има изключения – например пилешко, патешко и гъше месо, както и продуктите от тях, не са засегнати от забраната.
Ограниченията се отнасят само за личен внос на храни от пътуващи, а не за търговски внос. Месото и сиренето, внасяни от фермери или търговци, подлежат на строги санитарни изисквания, включително термична обработка и сертификати от ветеринарни лекари.
Забраната важи за всички пътуващи към Англия, Уелс или Шотландия от страни от ЕС, независимо от избрания транспорт – самолет, влак, кола или автобус. Северна Ирландия не е засегната, тъй като има отделни правила. Пътуващите от Джърси, Гърнзи или остров Ман също не попадат под тази регулация.
Мярката беше въведена от Министерството на околната среда, храните и селските райони на 12 април и засега няма обявена крайна дата. Забраната ще остане в сила, докато не се установи, че рискът от пренос на заразени продукти е минимален. Правителството публикува известие и инструктира граничните власти и авиокомпаниите да уведомят пътниците за новите ограничения. Неспазването на правилата може да доведе до конфискация и унищожаване на продуктите, а в по-тежки случаи – до глоби до 5000 паунда.
Шапът се разпространява основно чрез директен контакт между животни, но заразата може да се предаде и чрез замърсено месо или млечни продукти. Дори и предназначени за човешка консумация, ако тези продукти попаднат в околната среда, могат да представляват риск за селскостопански или диви животни. Не е опасна за хората и в момента няма случаи на заболяването във Великобритания. Болестта обаче е силно заразна за животни като говеда, овце, свине и други.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
На основния борсов пазар днес са сключени сделки за над 1,4 млн. лв.
Как човечеството отглежда храна в орбита?
От предградията на Париж до върховете на световната мода