1 USD
1.83543 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,361.5

Ще загуби ли светът поредните високотехнологични чипове - този път от Тайван

Свят
 

Всяко прекъсване на доставките на чипове може да парализира производството на ключово оборудване

Всички са чували за неоспоримата технологична мощ, с която разполага Китай, но по-малко хора знаят за решаващата роля на Тайван.

Всъщност светът получава своите авангардни технологични устройства, включващи всичко от лаптопи до модерни оръжия, от самоуправляващия се демократичен остров с население от 24 милиона души. Тайван е световен лидер в предлагането на полупроводникови чипове, съобщава CNN.

Но тъй като напрежението между Тайван и Пекин ескалира, съдбата на тази индустрия се превърна в глобален проблем. Експерти предупредиха, че всяко прекъсване на доставките на чипове в Тайван може да парализира производството на ключово оборудване.

Островът е изправен пред нарастваща военна агресия от Китай през последните месеци. В отговор Тайван засили собствената си военна подготовка и пое рекордни разходи за отбрана тази година.

Усъвършенстваните чипове, произвеждани в Тайван, са незаменима част от всичко - от смартфони до перални машини.

Ако възникне конфликт в Тайванския проток, „това ще бъде пагубно не само за Тайван, не само за Китай, но и за САЩ, ЕС и всички останали“, каза Рой Лий, заместник-изпълнителен директор на тайванския Chung- Хуа Институция за икономически изследвания.

Хаосът в глобалното производство на автомобили, предизвикан от свързания с пандемията недостиг на чипове през последната година, дава представа колко лошо може да стане.

„С недостига на автомобили сега трябва да чакате шест месеца за европейските автомобили“, добави той. „Ако Тайван спре да доставя чипове за други продукти, тогава вероятно ще трябва да чакате над 12 месеца за нов мобилен телефон или дори повече за лаптоп.

Тайванската компания Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) - е най-големият договорен производител на чипове в света и играе критична роля в захранването на продукти, проектирани от технологични компании като Apple, Qualcomm и Nvidia.

С пазарна стойност от близо 500 милиарда долара, TSMC е една от най-ценните компании в Азия и представлява 90% от световните супер напреднали чипове, посочва „Ройтерс“ в неотдавнашен доклад, цитирайки оценки на индустрията.

Фирмата - широко наричана в Тайван "свещена планина" - е толкова важна за острова, че нейните служители могат да кандидатстват за освобождаване от обучение на военен запас - дори ако бъдат призвани, каза министерството на отбраната.

Компанията не отговори на искане за коментар от CNN Business.

Свръхнапредналите полупроводникови чипове - като тези, произведени от TSMC - са трудни за производство поради високата цена на разработка и необходимото ниво на знания, което означава, че голяма част от производството е концентрирана само в шепа доставчици.

Глобалната полупроводникова индустрия вече е под натиск поради нарастващия недостиг на доставки, като много технологични компании съобщават за забавяне в осигуряването на чипове за техните производствени дейности. Това прави Тайван още по-важен, особено след като САЩ и Китай участват в ожесточено съперничество за разработването на напреднали технологии на бъдещето, като изкуствен интелект и 5G.

Нарастващи опасения

Нахлуването на Русия в Украйна засили опасенията относно риска Китай да увеличи военната си сила срещу Тайван. Комунистическото ръководство в Пекин отдавна твърди, че островът е част от нейната територия, въпреки че никога не го е управлявал.

През последните месеци Китай засили военния си натиск върху Тайван, включително изпрати рекорден брой бойни самолети близо до него миналия октомври. Китайският президент Си Дзинпин отказа да изключи използването на сила за постигането на това, което той нарече "обединение на националността".

Но докато се правят сравнения между Киев и Тайпе, тайванското правителство многократно подчертава стратегическата роля на своята полупроводникова индустрия.

„Тайван и Украйна са фундаментално различни по отношение на геополитиката, географията и значението за международните вериги за доставки“, каза президентът Цай Инг-вен, докато осъди инвазията на Русия в Украйна миналия месец.

Миналия месец Тайван обяви, че е започнал да налага икономически санкции срещу Русия. Властите заявиха, че големите тайвански производители на чипове, които представляват повече от половината от световното производство на полупроводникови чипове, са се ангажирали да спазват този ход.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии