1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Седмата най-голяма производителка на какао атакува страните в топ 3

Свят

Световните цени на какаото скочиха до рекордните 12 000 долара за тон през декември

Покачващите се цени на какаото повишават интереса към превръщането на Нигерия в по-влиятелен играч в сектора, изправяйки се срещу водещите производители Кот д'Ивоар и Гана, където културите са опустошени от изменението на климата и болестите.

Нигерия се бори да диверсифицира своята зависима от петрола икономика, но инвеститорите хвърлят нов поглед към какаовите зърна, след като световните цени скочиха до рекордните 12 000 долара за тон през декември.

„Фермерите никога не са се чувствали толкова добре“, каза Патрик Адебола, изпълнителен директор на Института за изследване на какаото в Нигерия, пред АФП.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Повече от дузина местни фирми са изразили интерес да инвестират в или да разширят производството си тази година, докато отделът за финансиране на развитието на британското правителство наскоро наля 40,5 милиона долара в нигерийската агробизнес компания Johnvents.

Колко какао произвежда Нигерия?

Нигерия е седмият по големина производител на какаови зърна в света, произвеждайки повече от 280 000 тона през 2023 г., според най-новите данни, събрани от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO). Страната има 1,4 милиона хектара, предназначени за производство на какао.

Правителството си е поставило амбициозна цел за производство от 500 000 тона за сезон 2024-2025 г., което ще го изстреля на четвърто място след Кот д'Ивоар, Гана и Индонезия. Адебола се съмнява, че Нигерия може да постигне целта през този сезон, но той вярва, че това е осъществимо през следващите няколко години, тъй като има нарастващ интерес към възстановяване на стари насаждения или създаване на нови. Той каза, че нигерийските производители са много по-изложени на върховете и спадовете на световния пазар на какао, отколкото техните колеги в Кот д'Ивоар и Гана, тъй като цените в тези страни са регулирани.

Фючърсните договори за какао в Ню Йорк паднаха от декемврийския си рекорд, но остават високи при над 8 000 долара за тон. Цените на какаото обикновено варират между 2000 и 3000 долара преди неотдавнашния скок.

Седмите стават първи

Кот д'Ивоар е най-добрият производител в света, произвеждайки повече от 2 милиона тона какаови зърна през 2023 г., следван от Гана с 650 000 тона.

Но двете страни имаха слаби реколти миналата година, тъй като посевите бяха засегнати от лошо време и болести, което доведе до недостиг на доставки, което изпрати световните цени до най-високите си стойности за всички времена. Какаото в Нигерия до голяма степен е пощадено досега от най-лошите последици от изменението на климата, но разширяването на реколтата може да носи рискове за околната среда.

Правителството засили усилията за насърчаване на отдавна нерегулирания сектор чрез Националния комитет за управление на какаото, който беше създаден през 2022 г., за да регулира индустрията и да подпомага фермерите.

Но усилията за модернизиране на селското стопанство насърчиха развитието на монокултурни насаждения с „пълно слънце“, които се фокусират само върху отглеждането на какаови зърна, без използването на придружаващи растения или дървета.

Неотдавнашно проучване в списание Agroforestry Systems повдигна загриженост относно този подход, като каза, че отглеждането на монокултури може да бъде по-малко устойчиво в сравнение с отглеждането на боб заедно със сенчести дървета, насърчавайки биоразнообразието и подобрявайки здравето на околната среда.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук