
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Експертът разяснява пред bTV Бизнес Новините защо цените на какаото в световен мащаб достигат рекордни стойности
За трети пореден сезон световното потребление на какао през 2023 г. и 2024 г. значително ще надхвърли производството – тенденция невиждана от началото на 60-те години на миналия век.
През февруари падна 46-годишният рекорд, когато цената на какаото скочи на борсите в Ню Йорк до над 5500 долара за тон. Цената на какаовите зърна за пръв път в историята прехвърли 11 000 долара за тон само два месеца по-късно през април, сочат данни на ICE Futures.
Струва си да припомним, че преди година какаовите зърна се търгуваха за 2500 долара, а през 2000 г. цената им беше само 650 долара.
„Производителите на шоколад са в доста неизгодна ситуация, защото цената на какаото на световните борси поради недостиг на какао и лош кроп в страните от африканския регион доведе до тройно и почти четворно увеличаване на цените на какаото. Бих казал, че това е доста лош късмет, защото след инфлационният натиск голяма част от суровините започнаха да губят своята стойност и когато всички очакваха, че цените трябва да започнат да падат, производителите на какаото трябваше да започнат да се съобразяват с инфлационния натиск, който идва от Кот Д’Ивоар и Гана, откъдето идва 70% от световното производство на какао“, казва пред bTV Бизнес Новините Ивайло Найденов, вицепрезидент и управляващ директор на „Монделийз“ за Югоизточна Европа.
Изглежда, че сухите метеорологични условия няма да приключат скоро. Обикновено дъждовният сезон в Кот д'Ивоар продължава от април до октомври, но в момента регионът е изправен пред по-високи от обичайните температури, което може да удължи липсата на обилни валежи, съобщава Reuters. Липсата на дъжд може да доведе до намаляване на размера и качеството на зърната, което допълнително ще ограничи предлагането на какао в бъдеще.
По думи на Найденов според проучванията българите консумират по около два килограма и половина шоколад на година на човек, но все пак културата за консумация на този тип десерти у нас тепърва се развива.
„Българския пазар е един от пазарите, който е в началото на развитието на консумация на глава от населението. Мога да дам един пример, че в България консумацията на глава на населението е от 3 до 4 пъти по-ниска, в сравнение със страните от Централна Европа“, разяснява експертът.
Според него тази тенденция се дължи на факта, че в България преди прехода хората са консумирали това, което им се дава, а не това, от което имат нужда, а самият осъзнат избор започва чак след 1990 г.
"В България пазарът на шоколад е разделен почти на три. 1/3 – това са шоколадовите таблети, 1/3 са бонбоните и 1/3 са вафлите", добавя той.
На останалите пазари в региона нещата стоят по доста различен начин. Например в Гърция консумацията е разделена наполовина, тоест 50% от пазара е за шоколадови таблети и 50% са десерти (вафли). Тоест доста различно от това у нас, като наличието на бонбони почти го няма.
Можете да гледате историята на най-старата шоколадова фабрика във България ТУК:
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините