Ивайло Найденов: Българите консумират 2 кг и половина шоколад на човек за година (ВИДЕО)

Експертът разяснява пред bTV Бизнес Новините защо цените на какаото в световен мащаб достигат рекордни стойности

 

За трети пореден сезон световното потребление на какао през 2023 г. и 2024 г. значително ще надхвърли производството – тенденция невиждана от началото на 60-те години на миналия век.

  • Колко струва какаото?
  • Колко шоколад консумират българите?
  • С какво българския пазар на шоколадови изделия е по-различен от страните в региона?

През февруари падна 46-годишният рекорд, когато цената на какаото скочи на борсите в Ню Йорк до над 5500 долара за тон. Цената на какаовите зърна за пръв път в историята прехвърли 11 000 долара за тон само два месеца по-късно през април, сочат данни на ICE Futures.

Струва си да припомним, че преди година какаовите зърна се търгуваха за 2500 долара, а през 2000 г. цената им беше само 650 долара. 

„Производителите на шоколад са в доста неизгодна ситуация, защото цената на какаото на световните борси поради недостиг на какао и лош кроп в страните от африканския регион доведе до тройно и почти четворно увеличаване на цените на какаото. Бих казал, че това е доста лош късмет, защото след инфлационният натиск голяма част от суровините започнаха да губят своята стойност и когато всички очакваха, че цените трябва да започнат да падат, производителите на какаото трябваше да започнат да се съобразяват с инфлационния натиск, който идва от Кот Д’Ивоар и Гана, откъдето идва 70% от световното производство на какао“, казва пред bTV Бизнес Новините Ивайло Найденов, вицепрезидент и управляващ директор на „Монделийз“ за Югоизточна Европа.

Снимка: iStock

Изглежда, че сухите метеорологични условия няма да приключат скоро. Обикновено дъждовният сезон в Кот д'Ивоар продължава от април до октомври, но в момента регионът е изправен пред по-високи от обичайните температури, което може да удължи липсата на обилни валежи, съобщава Reuters. Липсата на дъжд може да доведе до намаляване на размера и качеството на зърната, което допълнително ще ограничи предлагането на какао в бъдеще.

По думи на Найденов според проучванията българите консумират по около два килограма и половина шоколад на година на човек, но все пак културата за консумация на този тип десерти у нас тепърва се развива.

Снимка: iStock

„Българския пазар е един от пазарите, който е в началото на развитието на консумация на глава от населението. Мога да дам един пример, че в България консумацията на глава на населението е от 3 до 4 пъти по-ниска, в сравнение със страните от Централна Европа“, разяснява експертът.

Снимка: Монделийз България

Според него тази тенденция се дължи на факта, че в България преди прехода хората са консумирали това, което им се дава, а не това, от което имат нужда, а самият осъзнат избор започва чак след 1990 г.

"В България пазарът на шоколад е разделен почти на три. 1/3 – това са шоколадовите таблети, 1/3 са бонбоните и 1/3 са вафлите", добавя той. 

На останалите пазари в региона нещата стоят по доста различен начин. Например в Гърция консумацията е разделена наполовина, тоест 50% от пазара е за шоколадови таблети и 50% са десерти (вафли). Тоест доста различно от това у нас, като наличието на бонбони почти го няма.

Можете да гледате историята на най-старата шоколадова фабрика във България ТУК: 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст