
Приложението Spotify се срина: От компанията потвърждават за проблем
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Компаниите Arla и DMK се сливат
Млечната индустрия в Европа е на път да претърпи трансформация. Датската компания Arla Foods и немската DMK Group обявиха намерението си да се обединят в най-големия млечен кооператив на континента. Те ще обхванат над 12 000 фермери от седем държави и ще генерира приходи от близо 19 милиарда евро годишно.
Обединението ще носи името Arla и ще има седалище във Viby J, Дания. Педер Туборг, настоящ главен изпълнителен директор на Arla, ще оглави новата структура, а Инго Мюлер от DMK ще се включи в управлението като изпълнителен вицепрезидент по интеграцията. Сделката подлежи на одобрение от регулаторните органи и от представителните съвети на двете кооперации. Крайното одобрение ще се случи през юни 2025 година.
Сливането идва в отговор на променящата се пазарна динамика и предизвикателствата пред европейския млечен сектор, сред които спад на производството и нуждата от мащабни инвестиции в иновации и устойчивост. И двете страни подчертават, че сътрудничеството ще осигури стабилност, конкурентоспособност и силна позиция на международните пазари, предава Just food.
„Силата както на Arla, така и на DMK се крие в нашия споделен ангажимент към качеството и иновациите. Виждаме това обединение като печеливша възможност за изграждане на една по-устойчива и конкурентна Arla, готова да води в млечната индустрия“, заяви Ян Тофт Ньоргаард, председател на Arla.
Arla и DMK вече имат успешна история на партньорство в проекта ArNoCo за преработка на суроватка. Според Мюлер, глобалното присъствие на Arla ще даде възможност на DMK да разшири пазарите си и двете компании ще ускорят технологичния напредък. „Имаме допълващи се силни страни – не само в бизнес моделите си, но и в начина си на мислене. Това ще ни позволи да създадем сигурна среда за нашите фермери и да продължим да развиваме млечните технологии“, казва той.
Обединената компания ще продължи да управлява утвърдени марки като Arla, Lurpak, Puck, Castello (от страна на Arla), както и Milram, Oldenburger, Uniekaas и Humana (от страна на DMK).
Ако сделката бъде финализирана, новата Arla ще концентрира в себе си около 19 млрд. евро приходи, над 13 млрд. килограма годишно производство на мляко, и над 14 000 служители, позиционирани в над 20 производствени локации в Европа.
През 2023 година общият внос на мляко и млечни продукти в България нараства с 22,8% спрямо предходната година, показват данни на Говедовът. Вносното мляко достига до 204 461 тона, доставени главно от държави членки на ЕС. Общият износ на мляко и млечни продукти от България през 2023 година възлиза на 41 022 тона – с 6,2% над нивото от предходната година, въпреки отчетеното намаление на производството на голяма част от млечните продукти.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Международните пътувания на българи бележат ръст от 3,7% през 2024 г.
Класация поставя нашата столица на първо място