
Каква заплата взимат спасителите на плажа това лято?
Едни от най-високите заплати са във Варна
При 25% мита на САЩ към ЕС загубите за България ще са около 678 млн. долара
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с нови мита всяка държава, която подкрепя „антиамериканските“ политики на групата БРИКС, като обяви, че от днес ще бъдат изпратени уведомителни писма до 12 страни, предаде Reuters.
В публикация в социалната мрежа Truth Social в неделя Тръмп заяви, че Съединените щати ще наложат допълнително 10% мито на „всяка страна, която се съюзи с антиамериканските политики на БРИКС“, „без изключения“, макар че не беше веднага уточнено кои точно политики има предвид.
Съкращението БРИКС обозначава групата на бързо развиващите се страни, обединяваща първоначално Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. В началото на 2024 г. към тях се присъединиха Иран, Египет, Етиопия, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, а през 2025 г. – Индонезия.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник потвърди, че новите мита ще влязат в сила на 1 август. По думите му, президентът в момента „определя ставките и условията на сделките“ със засегнатите държави.
Още през април Тръмп обяви базови мита от 10% за повечето страни, както и допълнителни мита, достигащи до 50%. По-късно обаче отложи влизането в сила на тези мерки (с изключение на базовите 10%) до 9 юли, като даде 90-дневен срок за преговори. Целта на митническата стратегия е да окаже натиск върху търговските партньори на САЩ да отворят пазарите си и да намалят бариерите пред американския износ.
От началото на мандата си Тръмп поддържа агресивна търговска политика, която на практика доведе до глобална търговска война, разтърси финансовите пазари и принуди правителства по света да търсят спешни решения за защита на икономиките си – включително чрез споразумения със САЩ.
До момента са постигнати договорености само с две държави – Великобритания и Виетнам. Със споразумението от май Лондон успя да запази 10-процентното мито и да осигури преференциален режим за определени сектори, включително автомобилната индустрия и производството на самолетни двигатели. Виетнам договори намаляване на митата върху много свои стоки от 46% на 20%, като в замяна много американски продукти ще могат да влизат на виетнамския пазар без мита.
Очакваното споразумение с Индия не се реализира, въпреки интензивните преговори. Междувременно дипломати от Европейския съюз съобщиха в петък, че не е постигнат напредък в търговските разговори с администрацията на Тръмп. Възможно е Брюксел да се опита да удължи настоящото положение, за да избегне автоматичното повишение на митата от август.
Негативният ефект за България от евентуалното въвеждане от САЩ на 25-процентови мита за стоките от ЕС би бил в размер на 678 млн. долара. Това означава общият износ на страната да намалее с 0,49 процента на годишна база спрямо стойностите на експорта ни без митически ограничения, каза в интервю за БТА заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов. Той посочи, че държавата е готова с мерки в подкрепа на българските износители да компенсират евентуалния спад в размера на експорта.
В разчетите за спада на износа е отчетен както прекият, така и косвеният ефект върху българския износ. Прекият е от директния износ на български стоки за САЩ, а непрекият е през трети страни – например Великобритания и Турция, където митата се очаква да са по-ниски, което би дало по-малко отклонение върху българския износ към САЩ, каза заместник-министърът.
Барбалов съобщи, че Министерството на икономиката и индустрията е готово със сценарии за ефектите от евентуалните нови мита за внос в САЩ, като анализът е извършен на база прогнозни очаквания за техния ръст с 25 процента.
Имаме разработен модел, при който можем да въвеждаме различни стойности на предложените мита и така да преценим конкретния резултат и ефект от размера им, който би бил договорен или едностранно въведен за ЕС, допълни той.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Едни от най-високите заплати са във Варна
Защо доходността е важна?