1 USD
1.66002 BGN
Петрол
68.57 $/барел
Bitcoin
$109,433.0

Как повлияха митата на Тръмп на американската икономика досега?

През последните месеци митата на Тръмп предизвикаха редица промени в световната икономика

Скоро след като Доналд Тръмп се завърна в Белия дом през януари, той започна да повишава митата, пренебрегвайки предупрежденията на икономисти и бизнеси за рисковете от икономически щети. Той започна с Мексико, Канада и Китай, след това се насочи към стоманата, алуминия и автомобилите, и накрая през април, в това, което той нарече „Денят на освобождението“, стартира серия от нови данъци върху стоки от страни по целия свят, предава 

Снимка: Ройтерс

Плановете засегнаха търговията и разтърсиха финансовите пазари. Но с нарастването на опасенията, Тръмп бързо преустанови най-агресивните си планове, за да позволи 90 дни преговори. С наближаването на крайния срок 9 юли и изготвянето на подхода на президента, той ще следи с едно око американската икономика.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какви за „щетите“ върху американската икономика?

Фондовият пазар понесе първия удар от тарифната офанзива на Тръмп. След обявяването на мащабните мита върху стоки от ЕС, Китай и Виетнам през април – наречен от Тръмп „Денят на освобождението“ – индексът S&P 500 потъна с над 12% в рамките на седмица, достигайки дъно от 4983 пункта. Пазарът се съвзе бързо, когато президентът смекчи позицията си и намали средното мито до 10%, но някои сектори, като автомобилната индустрия и търговията на дребно все още се борят. Инвеститорите остават нащрек: наближаващият край на 90-дневния преговорен прозорец на 9 юли може отново да разтърси борсите, ако Вашингтон възобнови агресивната си линия.

Въпреки опасенията, че митата ще повишат драстично потребителските цени, инфлацията в САЩ остана слаба – едва 0,1% от април до май. Това дава козове на Белия дом, който твърди, че тарифите са „поносими“. Играчките и други стоки с високи мита вече поскъпват, а реалният ценови натиск още не е достигнал напълно рафтовете. През май продажбите на дребно спаднаха с 0,9% за втори пореден месец – първият подобен случай от края на 2023 г. Общите потребителски разходи се забавиха до най-ниския си темп от 2020 г. насам. Безработицата остава относително ниска – 4,2%, а новите работни места се добавят със стабилен темп. 

 

Решенията на Тръмп вече предизвикаха дипломатически търкания. ЕС и Китай заплашват с ответни мерки, а редица търговски партньори преосмислят отношенията си с Вашингтон.  С наближаването на 9 юли, когато изтича срокът за тарифното примирие, икономиката остава в режим „изчакване“. Белият дом не дава ясни сигнали – президентът може да предложи „сделка“ или да се върне към конфронтация.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук