Още проблеми за Shein: Студент намира жив скорпион в пратка от компанията
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Ето каква е причината
500-те най-богати хора в света видяха как 134 милиарда долара бяха изтрити от състоянието им за една нощ, благодарение на „кървавата баня“ в цените на акциите, която започна в петък.
Индексът Nasdaq 100 падна с 2,4% в петък, намалявайки нетното богатство на 10 от най-богатите хора в света с поне 1 милиард долара - поне на хартия. Индексът е надолу с повече от 10% от последния си връх.
Само технологичните милиардери, които съставляват много от най-богатите хора в света, са загубили 68 милиарда долара от общото си състояние, според изчисленията на Bloomberg.
Марк Зукърбърг, Сергей Брин и Лари Пейдж се сбогуваха с по над 3 милиарда долара в петък.
Нетното състояние на Илон Мъск спадна от 252 милиарда долара на 31 юли до 235 милиарда долара до 2 август, според индекса на милиардерите.
По това време Лари Елисън от Oracle за кратко видя как богатството му нарасна с 3 милиарда долара на хартия за една нощ, преди да загуби всичките си печалби и още 3 милиарда долара на следващия ден.
Междувременно, когато акциите на Amazon паднаха с близо 9% за един ден на 2 август, Джеф Безос проследи как близо 16 милиарда долара бяха изтрити от богатството му.
Трябва да се отбележи, че това е третото най-лошо заличаване за Безос, тъй като преди това той загуби 36 милиарда долара през април 2019 г. след развода си. Нетното му състояние сега възлиза на около 191 милиарда долара.
Защо технологичните акции в САЩ паднаха?
Накратко, несигурността относно изкуствения интелект, намаляването на лихвените проценти от Федералния резерв и потенциалната рецесия, помогнаха за потапянето на натежалия от технологии индекс.
Спадът започна, когато Amazon обяви, оставя печалбата на заден план, тъй като планира да инвестира сериозно в AI. Това накара инвеститорите да се тревожат, че печалбите от AI ще бъдат преувеличени и това доведе до най-големия спад на акциите на Amazon от април 2022 г., когато се сринаха с 14%.
В същото време Microsoft отчете забавяне на растежа на своето звено за облачни изчисления Azure и заяви, че очаква да продължи да харчи много за центрове за данни. Междувременно Tesla пропусна прогнозите за приходите за второто тримесечие, а рекламните приходи на Alphabet в YouTube не отговарят на очакванията.
Нещо повече, доклад на Министерството на труда посочи, че САЩ икономиката добави около 61 000 работни места по-малко миналия месец от очакваното.
Плюс това, с безработица от 4,3% - най-високата от октомври 2021 г. - опасенията за задаваща се рецесия стават все по-реални.
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
Цветното небе е достойно да присъства на всяко стори в Instagram