Няма опасност от режим на тока, но цената е под въпрос
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
Глобалните фондови пазари се сриват
Джером Пауъл, може би най-могъщият човек в световната икономика и председател на Федералния резерв на САЩ (ФЕД), изплаши световните пазари и предизвика рязко разпродажба на акции по света, пише Telegraph.
Германските, френските и италианските борсови индекси се понижиха с поне 1%, а британският FTSE 100 падна с 0,7% в началото на петък. По-рано фондовият пазар в Токио затвори със спад на Nikkei, който беше описан като "исторически лош".
Това предполага, че някакъв балон на борсата е на път да се спука. Подкрепени от силните потребители в САЩ, големите разходи във Вашингтон и мечтата за бъдеще, задвижвано от изкуствен интелект (AI), фондовите пазари отбелязаха рекордно представяне от началото на годината.
Инвеститорите изглеждаха уверени, че Пауъл, управителят на Федералния резерв, може да предизвика този неуловим икономически феномен: меко приземяване.
Това е пазарен жаргон за способността за безболезнено справяне с кризата на разходите за живот чрез повишаване на лихвените проценти, за да се укроти инфлацията, без да се потопи икономиката в рецесия.
Но почти за една нощ тази увереност се изпари.
Американските акции също паднаха в четвъртък вечерта, водени от технологичните акции, като това продължи и в петък в Европа.
Тази поредица от лоши икономически данни съвпадна с решението на Пауъл да запази лихвените проценти на 5,5% на срещата на ФЕД.
„Не очаквах акциите да паднат толкова много. Това вероятно е така, защото има опасения, че икономиката на САЩ ще се срине“, коментира Кийоши Ишигане, анализатор в Mitsubishi UFJ Asset Management.
Работните места
Пазарният смут беше причинен от две категории икономически данни, съсредоточени около работните места. Първата точка беше почти едногодишен връх в броя на американците, които за първи път подават молби за обезщетения за безработица.
Първоначалните молби за безработица са се увеличили с 14 000 до 249 000 през последната седмица на юли. Това е най-високото ниво от август миналата година и малко над очакванията на анализаторите.
Оливър Алън от Pantheon Macroeconomics казва, че това може да е началото на тревожна тенденция.
Вторият важен момент се отнася до внимателно наблюдаваното проучване на производителите, което показа свиване на активността за четвърти пореден месец през юли.
Шокът беше съсредоточен около барометъра на работните места, който предполага, че настоящата среда е най-лошата от средата на пандемията. Производственият индекс ISM падна до 43,4 през юли от 49,3 през юни. Всичко под 50 предполага свиване.
„Спадането на индекса на заетостта ще засили опасенията, че Фед закъснява с започването на облекчаване на паричната политика“, коментира Томас Райън от Capital Economics.
Сгреши ли Пауъл?
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
През септември изтекъл доклад описва 88% спад в основните печалби
Това означава, че растежът на еврозоната ще бъде по-слаб от очакваното