
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Цялостният дял на вноса на концентриран алкохол в Русия е около 12%, а на виното около 40%
В Русия митата за концентриран алкохол, вино и цветя от т. нар. „недружелюбни страни“ (сред които и България) ще се увеличат до края на годината. Това е ответна мярка за защита на пазара, казват от Министерството на финансите на страната, като отбелязват, че делът на вноса на концентриран алкохол за целия пазар е около 12%, а на виното около 40%.
Правителството реши да повиши митата върху алкохола и цветята с проект на правителствен указ, цитиран от московската медия РБК.
Преди година - през август 2023 г. в Русия влезе в сила повишаване на акциза за "неприятелски" вина от 12,5% на 20%, а след новото повишение ще бъдат добавени още 5 процентни пункта до 25%.
Местните производители и търговци опитват да се възползват максимално от протекционистичната вълна - през март Асоциацията на собствениците на лозя и винарни в Русия (АВВР) предлагаше повишаването на акцизите за "неприятелските държави" да е до 200% от стойността и да се въведе квота (не по-малко от 50%) за руски вина в менюто на кафенета и ресторанти. Оплакването на изпълнителния секретар на АВВР бе, че във всички страни, произвеждащи вино, местната продукция била 80-90%, без да посочва откъде са тези негови данни.
Съгласно проекта на постановление:
Министерството на земеделието на Русия отбеляза, че взетото решение ще увеличи дела на цветята, произведени в Русия, както и в приятелски страни, на вътрешния пазар. Те твърдят, че местното цветарство „има голям потенциал за развитие“. През миналата година в страната са отгледани 393,5 милиона цветя и пъпки. Като цяло през последните пет години производството на цветя в Русия се е увеличило 1,5 пъти, добави Министерството на земеделието.
Това не е първото увеличение на митата за пазара на алкохол. Така от август 2023 г. митата за внос на вино от недружелюбни страни вече са увеличени - от действащите досега 12,5 на 20%.
През март тази година Асоциацията на лозарите и винопроизводителите на Русия предложи да се увеличат митата върху вина от недружелюбни страни до 200% от тяхната стойност, както и да се въведе квота за кафенета и ресторанти - най-малко 50% от местните вина във виното. Както обясни тогава изпълнителният секретар на AVVR Алексей Плотников пред RBC, във всички страни производителки на вино делът на местните продукти варира от 80 до 90% (сега в Русия, според участниците на пазара, той е около 60%).
Припомняме, че преди началото на войната на Русия с Украйна, руският пазар беше един от основните за износ на българско вино извън ЕС, показва проучване от февруари 2024 г. на Българската стопанска камара за периода (2003 г. – 2022 г.)
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините