1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,850.2

Пшеница: Защо забраната за износ на Индия има значение за света

Свят
 

Индия е вторият по големина производител на пшеница в света

Индия защити решението си да забрани износа на пшеница след критики, че може да влоши глобалната ситуация с хранителните доставки след началото на войната в Украйна.

„Ако всички започнат да налагат ограничения за износ, това ще влоши кризата“, каза германският министър на храните и земеделието Джем Йоздемир след обявяването на забраната през май, съобщиха BBC.

Според министърът на търговията на Индия Пиюш Гоял забраната за износ не трябва да засяга световните пазари, защото страната не е основен износител на пшеница, въпреки че е на второ място по производство в света. 

Глобални цени на пшеницата

Забраната на Индия да изнася пшеница от границите на страната беше обявена на 13 май, след като неочаквано горещото време за сезона засегна реколтата и това доведе до покачване на цените.

Въпреки че Индия не е основен износител на пшеница, този ход разтревожи световните пазари, като индексът на чикагската пшеница се повиши с близо 6%.

Цените на някои от основните видове пшеница се повишиха за няколко дни, достигайки пик на 17-18 май.

Покачване на цените на пшеницата

Цените на пшеницата се повишиха през март и април след руската инвазия в Украйна, както и цените на другите хранителни продукти.

Милиони тонове не могат да напуснат Украйна, която е един от най-големите износители в света.

Кели Гоуъри - от изследователската група за селскостопански данни Gro Intelligence разясни, че забраната на Индия е довела до скок на цените, защото „глобалните купувачи са зависели от доставките от Индия, след като износът от Черноморския регион е спаднал“.

Кой е засегнат от забраната на Индия?

Индия е вторият по големина производител на пшеница в света, но представлява по-малко от 1% от световната търговия с пшеница.

Но точно преди да обяви забраната, Индия си беше поставила за цел да увеличи износа, като изпрати рекордните 10 милиона тона пшеница тази година, в сравнение с едва два милиона миналата година, което означава много очаквания и подписани договори с възмоните получатели. 

Водещи експортни пазари на Индия са Бангладеш, Непал и Шри Ланка, както и Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Опитите на Индия да увеличи износа на пшеница

През 2019-2020 г. Шри Ланка и ОАЕ са внесли повече от 50% от пшеницата си от Индия, според Обсерваторията на икономическата сложност (OEC), а Непал е внесъл повече от 90%.

Все още не е ясно дали тези страни все още ще получават индийска пшеница по съществуващи договори или ще получат доставки по бъдещи сделки.

Международният валутен фонд призова Индия да преразгледа забраната за износ, заявявайки, че тя може да изиграе значителна роля в подпомагането на облекчаването на настоящата криза с доставките на пшеница за тези страни, най-засегнати от войната в Украйна.

Лошо време и високи цени на торовете

Освен войната в Украйна, времето е оказало влияние и в някои големи страни износителки на пшеница.

„Суша, наводнения и горещи вълни застрашават културите в някои други големи производители (САЩ, Канада и Франция)“, казва Кели Гоуъри от Gro Intelligence.

Световното производство на пшеница за периода 2022-2023 г. ще бъде най-ниското от четири години, а световните запаси от пшеница се очаква да бъдат най-ниските за шест години, според доклад на правителството на САЩ.

Gro Intelligence посочва, че глобалните цени на торовете са се утроили през последната година, рискувайки „значително“ намаляване на добивите през тази година.

Световните запаси от пшеница са до най-ниското си ниво от финансовата криза през 2008 г.

Китай, най-големият производител на пшеница в света за огромното си население, заяви през март, че зимната реколта може да бъде "най-лошата в историята" поради обилните валежи през 2021 г.

Все още има несигурност относно действителното състояние на реколтата и дали тя ще бъде силно засегната или не.

Но, ако е така, Китай може също да поиска да купува пшеница на световните пазари, за да запълни запасите си, допълнително затягайки глобалните доставки и повишавайки цените.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии