1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,986.0

Представлява ли радиоактивната вода във "Фукушима" трайна заплаха?

Представлява ли радиоактивната вода във "Фукушима" трайна заплаха?

Учени са притеснени, че не се знае достатъчно за въздействието на тритият върху природата и човека

Силно радиоактивна вода е изтекла наскоро от машина за пречистване на замърсена вода в ударената от цунами атомна електроцентрала "Фукушима", въпреки че мониторингът на радиацията според съобщенията не показва въздействие върху външната среда досега.

Операторът на централата, Tokyo Electric Power Company (TEPCO), каза, че водата, част от която може да е проникнала в земята, се смята, че е съдържала 220 пъти стандартното ниво на радиоактивни вещества, което трябва да бъде докладвано на правителството.

Според TEPCO 10 от 16-те клапана на машината, които е трябвало да бъдат затворени, са били оставени отворени. Резултатът е, че водата може да е навлязла във вентилационен отвор, през който е изтекла от съоръжението, капейки надолу към земята.

Компанията планира да премахне почвата, до която се смята, че е достигнала изтеклата радиоактивна вода. 

Снимка: Reuters

Сривът в централата "Фукушима" на 11 март 2011 г., който беше причинен от земетресение и последвалото цунами, беше най-лошата ядрена авария в света след катастрофата в Чернобил през 1986 г. Днес се навършват 13 години от трагедията.

Десетки хиляди жители около централата във "Фукушима" получиха заповед да евакуират домовете си или избраха да го направят. Около 18 500 души са загинали или са в неизвестност в североизточна Япония, много от тях са убити от цунамито.

Няколко работници, назначени в завода, се разболяха от рак, след като бяха изложени на радиация, и получиха обезщетение от правителството, тъй като случаите бяха признати за професионални заболявания.

Ново проучване обаче подчертава как решението на японското правителство да започне изпускането на съхраняваната радиоактивна вода – решение, одобрено от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) – предизвика научен и обществен дебат, като се има предвид потенциалът му да причини вреда на околната среда за десетилетия напред, пише phys.org.

Пишейки в списанието Environmental Science and Technology, изследователите казват, че водата не може да се съхранява за неопределено време поради продължаващия риск от земетресения и цунами в региона.

Но те казват, че не се знае достатъчно за дългосрочните въздействия на трития - основният присъстващ радионуклид, с период на полуразпад от 12,6 години - за да се установи дали изпускането на повече от един милион тона вода може да се счита за безопасно или не.

В резултат на това те призоваха за уверения, че ще се извършва редовен мониторинг в различни компоненти на екосистемата на региона, за да се изследват евентуалните въздействия, които изпускането може да има върху околната среда.

Те също така предполагат, че са необходими повече доказателства за бъдещите ефекти на трития в присъствието на множество и възникващи стресови фактори, като хипоксия, повишаващи се температури на океана и микропластмаса, като се има предвид, че замърсяването на околната среда може да възникне в много комбинации.

Проучването е проведено в университета в Плимут, където изследователите са изследвали въздействието на радиоактивния материал върху околната среда в продължение на почти три десетилетия.

„Японското цунами от 2011 г. беше опустошително за хората, живеещи по цялото крайбрежие. Наличието на атомна електроцентрала в региона остави трайна заплаха и това проучване подчертава някои от сложните предизвикателства, които се нуждаят от управление, и научни въпроси, които все още трябва да бъдат разгледани."

„Тъй като сте в регион, податлив на земетресения и цунами, има очевидна опасност просто да съхранявате радиоактивна вода там за неопределено време. Но въз основа на нашите изследвания не се знае достатъчно за въздействието на трития както върху околната среда, така и върху човешкото здраве, за да се каже, че освобождаването на водата в океана е напълно безопасна", казва Авадхеш Джа, професор по генетична токсикология и екотоксикология и съответен автор на изследването.

Новото проучване включва преглед на съществуващата литература за поведението на тритий в околната среда и проучвания, които са оценили въздействието му върху отделни видове.

Това включва проучвания, които подчертават как тритият може да се абсорбира в седименти и почви, което поражда опасения относно потенциалния му трансфер във водния цикъл и хранителната мрежа.

Има също изследвания, които показват, че тритият може да причини увреждане на ДНК на определени видове риби, което може да повлияе на тяхната физическа и репродуктивна годност и - в крайна сметка - на генетичното разнообразие на популацията.

Изследователите обаче казват, че има малко налични данни за разпространението, поведението и потенциалните ефекти на тритийната вода и органично свързания тритий и следователно оценката на общите рискове е почти невъзможна.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии