1 USD
1.86892 BGN
Петрол
74.26 $/барел
Bitcoin
$96,296.1

Последните дни на американския портокалов сок? Цената скача с 80%

Свят

Защо портокалите в САЩ изчезват?

Доскоро, когато отвориш хладилника на някой американец, първото нещо, което се подава от рафта беше кутия портокалов сок. Вкусен и пълен с витамин С, във времената, в които хората не бдяха толкова внимателно за нивата на добавената захар, сокът беше достъпен за повечето домакинства.

Но портокаловият сок вече не е толкова евтин. Tropicana в САЩ, например, намали големината на бутилките си и повиши цените през последните години. А от 2019 г. цената на концентрата се е увеличила с около 80%. Малки са шансовете скоро тя да падне, казва The Atlantic.

Част от това се дължи на инфлацията. Също така, ако президентът Доналд Тръмп някога изпълни заканите за митата срещу Мексико и Канада, портокаловият сок - който някога е идвал от щата Флорида, днес обикновено се прави от смес от международни портокали, което може да го нарави по-скъп.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И все пак портокаловият сок е изправен пред по-голям екзистенциален проблем от икономиката. Най-големите производители на портокали в света не отглеждат толкова много плодове, колкото преди. Тъй като наличността на портокали намалява, ерата на повсеместното разпространение на портокаловия сок бързо приключва.

Защо портокаловият сок в САЩ е на път да изчезне? 

Основната причина е заболяване, което причинява позеленяване на цитрусови плодове. Когато малките, трудни за контролиране насекоми, наречени цитрусови псилиди, се хранят с портокали, те заразяват дървото с бактерии, които се разпространяват в цялата му повърхност.

Плодовете стават гранясали, деформирани и обезцветени и след няколко години дървото умира. По целия свят милиони декари портокалови дървета са изсъхнали, а през последните 20 години производството в легендарните портокалови горички на Флорида, които някога са доставяли по-голямата част от сока в Америка, е намаляло с 92%. Малкото плодове, останали по дърветата, са издухани на земята от ураганите, които стават все по-разрушителни в щата.

Снимка: iStock

Производителите разполагат с няколко инструмента за смекчаване на болестта, като антибиотични инжекции и спрейове за растеж на растенията за стимулиране на производството на плодове, но те са скъпи и трудоемки за използване. Мнозина са се отказали и са продали своите поколения гори на предприемачи на недвижими имоти. През януари един от доставчиците на Tropicana, Alico, обяви, че вече няма да инвестира капитал в своите цитрусови гори, след като текущата реколта бъде прибрана, тъй като бизнесът му вече не е „икономически жизнеспособен“.

Озеленяването на цитрусите няма лечение: Лабораториите в цялата страна се надпреварват да разработят устойчиви на болести дървета, но изследванията са бавни, тъй като до осем години на дърветата, за да дадат плод. Със скоростта, в която дърветата умират, решението вероятно ще дойде твърде късно.

Могат ли европейските портокали да спасят амерканския сок? 

Намаляващото предлагане на плодове прави портокаловия сок по-труден, но не и невъзможен за производство. Други страни, отглеждащи портокали, допринасят повече за количеството сок, продаван в магазините в САЩ. Например на опаковката на Florida’s пише „сок от Флорида, Мексико и Бразилия“.Тези страни все още не са засегнати толкова силно от озеленяването на цитрусовите плодове, колкото Флорида. Около 40% от техните култури са били засегнати досега. Все пак тяхното предлагане също е несигурно.

Американските производители на портокалов сок ще бъдат на ръба до април, когато въздействието на зелените цитрусови плодове върху тазгодишната реколта в Бразилия ще стане очевидно, казва Андрес Падила, експерт по доставките на цитрусови плодове в Rabobank, банка, обслужваща селскостопанската индустрия. Ако ситуацията се влоши, може да се наложи компаниите да доставят портокали от страни, които са дори по-далеч от чужбина, като Испания, Италия, Турция и Индия, където болестта е по-слабо изразена.

Снимка: iStock

За производството на сокове чуждите портокали са по-скоро спасителен пояс, отколкото дългосрочно решение. Единствените места, където озеленяването на цитрусовите плодове все още не засяга портокаловите горички, са Европа и Австралия. Вносните плодове могат да бъдат скъпи, а вкусът им варира поради разликите в сорта, условията на отглеждане и вкусовите предпочитания.

Европейците предпочитат сортове, които правят сока мало по-кисел, докато американците са фенове на сладките портокали.

Една кутия стандартен портокалов сок в САЩ струва 5 долара.

В много отношения упадъкът на портокаловия сок наподобява бъдещето на много основни храни. Непрекъснатото изобилие вече не е гарантирано. Все повече и повече представата за класическата американска закуска — бекон, яйца, препечен хляб, мляко, кафе и чаша портокалов сок — започва да изглежда като моментна снимка на една отминала епоха. Не само доставките на портокалов сок стават колебливи, но и тези на яйца, мляко и кафе (да не говорим за други стоки, като шоколад и зехтин).

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации