Първата в света надуваема ферма използва 99% по-малко вода за отглеждане на зеленчуци в пустинята
Фермата се инсталира за половин ден
Леките и преносими модули са не само 75% по-леки от конвенционалните контейнерни ферми, но са и проектирани за бърз монтаж, изискващ само половин ден.
На най-популярното технологично събитие CES 2025 йорданската компания AirFarm представи нов иновативен подход към земеделието на закрито със своите иновативни надуваеми модули, които използват аеропоника за по-бързо отглеждане на култури и с невиждана досега ефективност.
Чрез използването на аеропонна система с микромъгла, AirFarm постига намаление на потреблението на вода с до 99% в сравнение с традиционното земеделие, което го прави променящ играта за региони с недостиг на вода проект.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Този ефективен дизайн подобрява транспортната логистика, позволявайки 10 модула да се поберат в един контейнер, елиминирайки необходимостта от ремарке, казва Interesting Engineering.
Надуваем скок за продоволствена сигурност
В основата на иновациите на AirFarm лежи усъвършенствана аеропонична система за микро мъгла. Чрез доставяне на хранителни вещества чрез фина мъгла, напръскана директно върху корените, системата оптимизира растежа на растенията, като минимизира използването на ресурси.
В сравнение с хидропонните системи, аеропониката на AirFarm намалява потреблението на вода с 90%, потреблението на торове с 60% и елиминира изцяло пестицидите. Този метод поддържа различни култури, от листни зеленчуци до кореноплодни като картофи и моркови, като увеличава добива, като същевременно осигурява устойчивост.
AirFarm опростява селското стопанство със своята интегрирана система за интелигентно земеделие, което я прави достъпна дори за начинаещи. Системата е съчетана с удобно за потребителя приложение за смартфон, което осигурява мониторинг и контрол в реално време на основните фактори за култивиране, като нива на EC и pH, температура, влажност и дефицит на налягането на парите (VPD).
Интуитивното табло и автоматизираните контролни функции позволяват на потребителите да въвеждат стойности, като гарантират, че оптималните условия за отглеждане се поддържат с минимални усилия. Този основан на данни подход не само повишава производителността, но и прави земеделието по-ефективно и предвидимо.
Подобни ферми вече са инсталирани в ОАЕ и в Япония, където осигурят салати за училищните столове.
Последвайте businessnovinite.bg в