1 USD
1.89923 BGN
Петрол
80.78 $/барел
Bitcoin
$105,179.0

Политиката на Тръмп, която плаши най-много икономистите

Свят

Някои икономисти описват ситуацията като "да удариш някого в носа и той да не ти отвърне с юмрук"

Понякога икономистите казват, че президентските кампании в САЩ са лишени от големи, значими политически идеи. Този път обаче имаме амбициозната заявка за промяна на Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност като 47-мият президент на САЩ само след броени часове на 20 януари 2024 г.

  • Тръмп предложи мита върху целия внос в САЩ
  • Могат ли митата да разбъркат веригите за доставки и да предизвикат наказателна реакция от страна на търговските партньори
  •  Това ще бъде най-високата ефективна тарифна ставка на САЩ от поне 1946 г.

Това е най-дълбоката промяна в политиката, предложена в последните президентски мандати като идеята на новия президент на САЩ да повиши митата върху вносните стоки, до нива, които САЩ не са виждали от много десетилетия, предизвика вълнения в световната икономика.

Бившият президент Доналд Тръмп иска да похарчи трилиони долари за намаляване на данъците в САЩ, а планът му да плати за това си действие тревожи някои икономисти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Репетиция за встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп

„Удряш някого в носа и очакваш той да не ти отвърне с юмрук“

Тръмп предложи мита върху целия внос в САЩ, който е на стойност 3 трилиона долара, според CNN. Това включва 60% мито върху вноса от Китай и между 10% и 20% мито върху вноса от други нации.

Увеличението, което ще удари значително автомобилната индустрия в ЕС, е с цел да се ограничат вносните стоки в САЩ в опит да се защитят работните места на работническата класа и да се накажат това, което Тръмп нарича „нелоялни търговски практики“.

На теория безпрецедентното повишаване на тарифите може да събере трилиони долари, средства, които биха помогнали за покриване на разходите за намаляване на данъците. Много икономисти обаче предупреждават, че тези мита могат да имат обратен ефект и той не е положителен. Според икономисти, цитирани от CNN, това може да повиши цените за американските семейства, да унищожи работни места и да предизвикат глобална търговска война.

Снимка: Reuters

Това е част от причината Goldman Sachs в анализаторска бележка да заяви, че икономическата политика на Тръмп – особено по отношение на търговията – ще доведе до свиване на американската икономика.

По думи на Дейвид Кели, главен глобален стратег в JPMorgan Asset Management, митата са „перфектна машина за стагфлация“, заплашват да разбъркат веригите за доставки и да предизвикат наказателна реакция от страна на търговските партньори.

„Това е манталитетът на двегодишно дете: удряш някого в носа и очакваш той да не ти отвърне с юмрук“, каза той.

Снимка: Reuters

Според проучване на CNN икономическите въпроси обикновено предизвикват най-голямото безпокойство за гласоподавателите, като средно 39% от вероятните гласоподаватели в шест държави го избират за свой основен въпрос по време на избори.

Според друг икономист Дъглас Холц-Икин, президент на десноцентристкия мозъчен тръст American Action Forum, загубите от търговските предложения на Тръмп могат да бъдат еквивалент на увеличението на данъците от 3 трилиона долара.

Другата гледна точка 

Националният прессекретар на кампанията на Тръмп Каролин Лийвит оспори оценките на икономистите.

Според нея „така наречените икономисти и експерти са се съмнявали в икономическите планове на президента Тръмп и през първия му мандат“.

„Те се оказаха грешни тогава и ще се докажат, че грешат отново… Президентът Тръмп успешно наложи мита на Китай през първия си мандат И намали данъците за трудолюбивите американци тук у дома – и той ще го направи отново през втория си мандат“, каза Ливит в изявлението. „Планът на президента Тръмп ще доведе до милиони работни места и стотици милиарди долари, които ще се върнат у дома от Китай в Америка“, казва тя през CNN.

Как беше преди 

Призивът на Тръмп за увеличение на митата до 20% за страните от ЕС, съчетана с 60% тарифа за Китай, ще струва на типичното американско домакинство със среден доход повече от 2600 долара годишно, според актуализирани оценки, публикувани от Peterson Institute for International Economics. Това е повече от предишната оценка на изследователите от 1700 долара, която се основава на тарифа от 10%.

След завършване на прехода към новата система САЩ ще се окажат с ефективна митническа ставка между 9% и 29%. Това ще бъде най-високата ефективна тарифна ставка на САЩ от поне 1946 г. на ниската граница или от 1899 г. на високата граница. Казано по друг начин, федералната данъчна система на САЩ внезапно ще бъде пренесена век назад, изглеждайки много повече като в дните на Бъстър Кийтън, казва Bloomberg

Предложението за мита на Тръмп може да бъде най-голямата промяна в данъчната и търговската политика на САЩ от поколения и може да събере трилиони долари приходи. Но както показват констатациите на Бюджетната лаборатория, недостатъците за икономиката са потенциално огромни.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст