Луксозни автомобили са били продавани на руски купувачи въпреки санкциите
Това потвърди водещ автомобилен производител
САЩ прехвърля пълния контрол на канала на Панама през 70-те години на XX век
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се кандидатира със заканите да изолира страната от чуждестранни конфликти като войната в Украйна, да увеличи митата за чуждестранни търговски партньори и да възстанови вътрешното производство.
Но през последните дни той предложи агресивен подход и към външната си политика.
Първоначално се пошегува, че Канада може да стане "допълнителен" американски щат. Оттогава той заплашва да си върне контрола над Панамския канал и предяви претенции над автономната датска територия Гренландия, която не се продава, казва BBC.
За какво, освен за превози, е нужен Панамският канал на САЩ?
След като пое изграждането на канала в началото на XX век, САЩ прехвърли пълния контрол на Панама през 70-те години чрез договор. Но тази седмица Тръмп каза, че ако „ограбването с такси“ не спре, той ще поиска каналът да бъде върнат на САЩ – въпреки че не уточни как.
Тръмп добави, че не иска Панамският канал да "попадне в грешни ръце" и конкретно цитира Китай, който има значителни интереси във водния път. Според данните Китай е вторият по големина потребител на Панамския канал след САЩ. Има големи икономически инвестиции и в страната.
През 2017 г. Панама прекъсна дипломатическите връзки с Тайван и го призна за част от Китай, голяма победа за Пекин.
Панамският канал не е от съществено значение само за търговията на САЩ в Тихия океан, а и в случай на военен конфликт с Китай, той ще бъде необходим за преместване на американски кораби и други активи.
Оплакванията на Тръмп относно таксите за доставка изглежда отразяват възгледите му за търговията.
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино публикува изявление, в което се казва, че каналът и околността принадлежат на неговата страна и това ще остане така.
Тръмп гледа към Гренландия
През уикенда Тръмп каза в публикация в социалните медии, че САЩ „чувстват, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост“ от съображения за национална сигурност и глобална свобода.
САЩ поддържат космическата база "Питуфик" (Pituffik) в Гренландия. Територията е богата на природни ресурси, включително редкоземни минерали, и заема стратегическо място за търговия, докато глобалните сили се стремят да разширят обхвата си в Арктическия кръг.
Русия, по-специално, вижда региона като стратегическа възможност.
Тръмп разкри идеята за закупуване на Гренландия през 2019 г., по време на първия си мандат като президент, но тя така и не се осъществи.
Премиерът на Гренландия, Муте Б Егеде, отговори на последните коментари на Тръмп тази седмица: „Ние не сме за продан и няма да бъдем за продан“.
Все пак Тръмп продължи да набляга на публичните си изказвания онлайн. В Truth Social акаунтът на Тръмп показа изображение на американско знаме, забито в средата на Панамския канал. Неговият втори по-голям син, Ерик Тръмп, публикува изображение на X, което показва, че САЩ добавят Гренландия, Панамския канал и Канада към онлайн количката за пазаруване на Amazon.
За Тръмп обещанията да използва мощта на Америка в своя полза помогнаха за задвижването на двете му успешни президентски кампании.
Това беше тактика, която той използва по време на първото си президентство, заплашвайки с мита и разполагането на „въоръжени войски“, за да засили контрола на границата с Мексико.
Това потвърди водещ автомобилен производител
Не се съобщава каква е причината
Не се изключва саботаж