1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,131.6

По-безопасно и по-близо: Да разгледаш останките на кораба-близнак на „Титаник“

Свят

Вижте къде се намира емблематичният кораб „Британик“ и как се стига до него

"Британик" е построен от компанията, създала "Титаник" и е един от 5-те най-големи потънали кораби-гиганти. Останките му се намират на дъното на Егейско море, недалеч от пристанището на Кеа, известен като истински рай за гмуркачите.

Останките на кораба са открити от вече покойния известен океанограф и изследовател Жак Кусто през 1975 г.

„Британик“ е пътнически кораб, използван като плаваща болница през Първата световна война.  Разработван е да замести вече потъналия „Титаник“ с редица подобрения. Построен е на цена от 200 хил. паунда - еквивалент на почти 20 млн. паунда през 2021 г.

Wikipedia/Allan C. Green - Maritimequest: Britannic page 5 State Library Victoria Catalogue

На 21.11.1916 г. след попадане на германска мина в Егейско море лайнерът потъва на 5 км от остров Кеа, 60 км югоизточно от Атина. Корабът потъва само за 55 минути, а 49 хил. тона останки се превръщат в център от морски музеи. От над 1000 души на борда 30 загиват, а 40 са ранени. Това е най-големият кораб, потопен през Първата световна война.

През 2022 г. гръцкото правителство предприе мерки да превърне мястото, където са останките, в нов подводен исторически парк. Там се намират и останките на още 2 кораба – Burdigala и Patris, както и на германския самолет Junkers Ju 52.

Това е защитен исторически обект и туристите вече не се нуждаят от специално разрешение, за да се гмуркат. Новият морски парк поставя три защитни зони около историческите паметници, забраняващи всички форми на риболов, пише гръцкото издание Каримерини.

Дълбочината, на която се намират останките на „Британик“, е 120 метра. Теренът е труден, затова се препоръчва използването на морски скутер – механично задвижвано превозно средство, което дърпа хората под водата, за да намали усилието при плуване.

За да прекарате 20 минути, разглеждайки кораба, понякога са необходими почти 3 часа. Условията също са трудни – понякога Средиземно море може да бъде толкова гладко, че сякаш върху него е разлят слой петрол. Понякога вълните и теченията се появяват от нищото, достигайки скорост над три възела.

Благодарение на новата регулаторна рамка, която гръцкото правителство въведе наскоро, посетители от цял ​​свят, които имат валиден сертификат за гмуркане, ще могат да изследват останките, съобщава Катимерини.

Преди въвеждането на новите регулации, всеки, който искаше да се гмурне до останките, трябваше да премине през дълъг и сложен процес на получаване на специален лиценз. И не само, че беше скъпо, но беше обвързано с редица ограничения. Според новите правила всеки, който има сертификат за гмуркане до тези места, може да го направи на организирани обиколки, провеждани от водолазни центрове, които са лицензирани за тази цел от Министерството на корабоплаването. Министерството също се е заело със задачата да защитава и охранява тези обекти, каза ръководителят му Янис Плакиотакис пред Катимерини.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии