Турция налага антидъмпингови мита върху вноса на стомана от Китай, Русия, Индия и Япония
Митата спрямо Русия, Япония и Индия са в пъти по-ниски от тези за Китай
В коя страна се намира съоръжението?
Очаква се да минат години, преди Европейската космическа агенция да изпрати някой от своите астронавти на Луната. От Европейската космическа агенция обаче смятат, че е време те да започнат да се подготвят - в новооткритото й съоръжение в Германия. Там кандидатите ще имат възможността да тренират в условия като тези на лунната повърхност, предаде Associated Press, цитирано от БТА.
Откритото съоръжение
Облечени в тежки скафандри и с визьори, които да ги предпазват от слънчевата светлина, астронавтите Тома Песке от Франция и Матиас Маурер от Германия, придружени от своето вярно роботизирано куче, се движат бавно по нещо, което прилича на лунната повърхност. Но това не е Луната, а откритото в сряда съоръжение на ЕКА, в което са възпроизведени лунните условия.
Съоръжението LUNA в Европейския център за астронавти близо до Кьолн разполага с 900 тона смлени вулканични скали като тези на Луната, разпръснати върху повърхност, малко по-голяма от баскетболно игрище. В него ще бъде наподобена и лунната среда с ниска гравитация.
По време на брифинг преди откриването астронавтът на ЕКА Александър Герст каза, че съоръжението ще предлага "повечето аспекти, които ще срещнем на Луната", визирайки лунната повърхност, лунния прах, скалите, светлината, работата с ограничаващи движението и видимостта скафандри.
Генералният директор на Европейската космическа агенция Йозеф Ашбахер отбеляза на церемонията по откриването, че съоръжението "бележи важен етап в усилията на Европа за изследване на космоса". ЕКА е договорила три места за бъдещи мисии до Луната по ръководената от НАСА програма "Артемис" ("Артемида") до 2030 г., в зависимост от напредъка си.
Кога ЕКА ще изпрати астронавти на Луната?
Европейската космическа агенция понастоящем разчита на НАСА и други организации за изпращането на своите астронавти в космоса. Агенцията изгражда сервизния модул за капсулата на екипажа "Орион", която ще лети до Луната в хода на програмата "Артемис".
"Трябва да се подготвим за Луната, защото сега летим само до ниска околоземна орбита до Международната космическа станция. Следващите мисии обаче ще ни отведат до Луната", каза астронавтът на ЕКА Матиас Маурер.
Митата спрямо Русия, Япония и Индия са в пъти по-ниски от тези за Китай
Алтернативата е постепенно въвеждане на системата
Мъск показа прототипа на самоуправляващо се такси