
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Множество провинциални райони са все по-рядко население и застаряващи общности
В Япония всяка година около 450 селски училища затварят врати заради намаляващото население и масовата миграция към градовете. Това е част от демографска криза в страната, която оставя множество провинциални райони с все по-рядко население и застаряващи общности. Въпреки това, в някои райони на страната се раждат решения за съживяване на селските райони чрез преобразуване на празните училищни сгради в уютни ханове и къщи за гости, съчетаващи традиция, природа и модерна релаксация, предава BBC.
В планините на остров Шикоку, в село Мийоши, бившето начално училище „Деай“ е трансформирано в дизайн-хостел „Hare to Ke“. След като училището, основано през 1945 г. и някога събирало над 500 ученици, е затворено през 2013 г. поради драстичен спад в броя на децата, сградата дълго време стои празна. Сегашният спад на населението в Мийоши е от 77 779 жители през 1955 г. до около 20 000 сега.
Идеята за съживяване на „Деай“ идва от дизайнерката Шуко Уемото от Токио, която през 2014 г. посещава Мийоши и е впечатлена от чистотата на въздуха и спокойствието на природата. Тя усеща въздействието на тази среда върху здравето на детето си и решава да вложи усилия в преустройството на училището в място за отдих и среща с природата. С помощта на местните власти и жители Уемото реализира своя план и вдъхва нов живот на общността и привлича туристи.
„Hare to Ke“ е концепция, която пренася традиционния японски баланс между „ha“ – специалните празнични моменти, и „ke“ – ежедневието. Хотелът насърчава забавяне на темпото и връщане към природата чрез простота, тишина и сетивни преживявания, като ароматерапия, билкови чайове и сауна с гледка към гората. Специални програми там помагат на гостите да преодолеят проблемите със съня и да изпитат дълбока почивка, използвайки местни билкови смеси и природни звуци.
Подобни проекти има и в други райони на Япония – села с арт туризъм в Ниигата до образователни ханове в Мияги, където се съчетават традиция и съвременни туристически услуги.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни