1 USD
1.6688 BGN
Петрол
66.44 $/барел
Bitcoin
$107,431.0

Тази страна откри находища от редки минерали, които ще й донесат милиони

Откритите елементи са важни за производството на батерии за електрически превозни средства

Япония може да е на прага на истински пробив, след като учените откриха огромни подводни находища от редки минерали с ключово значение за бъдещето на електрическата мобилност. Според съвместно проучване на фондация „Нипон“ и Токийския университет, в морското дъно край остров Минами-Тори-шима са открити около 230 милиона тона ценни ресурси, включително 610 000 тона кобалт и 740 000 тона никел. Тези два елемента са важни за производството на батерии за електрически превозни средства (EV). Това откритие може да осигури 11 години пълно вътрешно потребление на тези ресурси и страната ще успее да генерира милиони.  

  • Колко точки на морското дъно биват изследвани от учените?
  • Как са направени изследванията?
  • Кога са направени първите открития ?

Снимка: Getty/Istock Photos

Мащабните проучвания между април и юни тази година обхващат над 100 точки на морското дъно, на дълбочини между 5200 и 5700 метра. Използвани са високотехнологични подводни апарати, управлявани дистанционно, което е позволило на екипа да идентифицира обширно поле от манганови нодули — сферични образувания, натрупвани в продължение на милиони години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Те не само съдържат кобалт и никел, но и мед, което прави находището още по-ценно. Интересен е и фактът, че някои от тези нодули са се образували около фосили на мегалодонпраисторическа акула, живяла преди между 23 и 3,6 милиона години, предава Unilad. 

Снимка: Getty/Istock Photos

Проектът не е нов и още през 2016 г. са направени първи открития в района, но именно последните изследвания потвърждават комерсиалния потенциал. Геологът проф. Ясухиро Като от Токийския университет обяви, че от 2025 г. се планира добив на до три милиона тона годишно с помощта на специализирани минни кораби. Акцентът в проекта е поставен не само върху икономическата стойност, но и върху минимизиране на екологичното въздействие, което е от ключово значение за устойчивото развитие.

Целта на изследователите е да се създаде цялостна вътрешна верига на доставки – от добив на ресурси до индустриално производство. По този начин Япония ще може да засили позициите си в световната надпревара за технологии и електрификация, както и да стане по-малко уязвима от глобални геополитически рискове и пазарни колебания. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук