Невероятно село, построено върху вода, е пример за човешка изобретателност (ВИДЕО+СНИМКИ)

Днес в селото живеят около 30 000 души

 

Как изглежда животът във водата? Това най-добре знаят жителите на градовете и селата, които са построили домовете си по бреговете на морета, реки или езера.

Животът във водата е наистина уникален, защото предлага невероятни гледки и залези всеки ден, но в същото време носи със себе си и многобройни предизвикателства като бури, наводнения или цунами.

Едно такова изключително завладяващо място е живописното село Ганви, известно като „най-голямото плаващо място в Африка“. Тук хората правят буквално всичко върху водата: общуват, пазаруват, пътуват с лодка до училище или работа и дори ходят на църква. Село Ганви е удивителен пример за живот, преплетен с водата и свидетелство за човешката находчивост, креативност и устойчивост, пише Travel Suitcase.

Ганви е разположено в средата на езерото Нокуе в Бенин, има дълга и завладяваща история, датираща отпреди 400 години, а уникалната му история започва в ерата на робството. А именно, през XVIII век членовете на местното племе тофино са изправени пред отчаяние, докато се опитват да избягат от безмилостните войници на кралствата Фон и Дахомей, които тогава търсят хора, които да продадат на португалски търговци.

Предците на днешните жители избягали в езерото от страх от войниците, които вярвали, че под повърхността му живее ужасен демон. Съзнавайки това предимство, племето взело смело решение и построило домовете си на кокили насред водата. Името на село Ганви в превод означава „ние оцеляхме“, дълбоко отразява смелостта и издръжливостта на племенната общност и е истинско свидетелство за човешката находчивост, креативност и издръжливост.

Днес в селото живеят около 30 000 души

Въпреки че вече не са били изложени на заплахи, хората решили да продължат живота си в домовете на езерото. През вековете Ганви процъфтява до неузнаваемост. Сегашното население на селото е около 30 000 души и те са известни като „водните хора на Бенин“.

Хората от Ганви разчитат в голяма степен на риболова като основен източник на доходи, като същевременно развиват дълбоко разбиране на околната екосистема. Въпреки че са изправени пред предизвикателства като замърсяване и прекомерен улов, те остават издръжливи и горди с наследството си.

И днес всичко в селото стои на подпори – от салони за красота, кафенета, пазари, хотели, училища, болници и дори църкви. Тесните канута, известни като "пироги", са единственото средство за придвижване. Туризмът обаче постепенно измества риболова като основен източник на доходи за жителите. Според местния туристически офис около 10 000 туристи посещават това впечатляващо крайезерно село всяка година.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст