
Mercedes ще изтегли около 223 хил. търговски превозни средства
Каква е причината?
Най-добрите и най-лошите градове в Европа за живеене през 2025 г.
Euronews Business публикува мащабен анализ на връзката между нетните заплати и наемите на едностайни апартаменти в центровете на европейските градове. Данните разкриват шокиращи различия в достъпността на жилищата в Европа, а в някои случаи и пълна несъстоятелност между доходите и разходите за наем.
Според изследването, в някои европейски градове наемът на жилище в центъра не само че "изяжда" почти цялата заплата, но и често я надвишава. Най-фрапиращи са случаите в:
Това означава, че самотните работещи в тези градове или трябва да търсят съквартиранти, или да разчитат на допълнителни доходи, за да свържат двата края.
Изследването показва, че в Лисабон средната заплата дори не покрива наема, оставяйки човек с -202 евро на месец. В Истанбул липсват 13 евро, за да се покрие базовото жилище. Подобна ситуация се наблюдава и в глобален план в градове като Богота, Мексико Сити, Сао Пауло и Рио де Жанейро.
Някои европейски градове предлагат относително добра стойност между наем и заплата:
В тези случаи не става дума за евтини наеми, а за високи доходи, които балансират високите разходи. Например в Женева и Цюрих, след плащането на наем, остават съответно 5174 евро и 4638 евро разполагаем доход.
На другия край на спектъра са:
Висок наем не винаги значи тежест, ако заплатите са достатъчно високи. Южна Европа и част от Източна Европа са най-засегнати от дисбаланса между доходи и разходи.
Големите градове стават все по-недостъпни за самостоятелно живеене, особено за хора на минимална или средна заплата.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Каква е причината?
Компанията оперира в девет държави
Компанията вече е листната на холандската фондова борса