Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Растежут прес следващата година се очаква да е три пъти по-малук от този през 2021 г.
Международният валутен фонд намали своите прогнози за глобалния растеж за 2022 г. и 2023 г., като нарече икономическите перспективи на света „мрачни и по-несигурни“.
Сега МВФ очаква световната икономика да нарасне с 3,2% тази година, преди да се забави допълнително до 2,9% БВП през 2023 г. Ревизиите отбелязват понижение съответно с 0,4 и 0,7 процентни пункта спрямо прогнозите от април, пише CNBC.
Оглавяваната от Кристалина Георгиева международна финансова институция посочи още, че ревизираната перспектива показва, че рисковете от понижаване, очертани в нейния по-ранен доклад, вече се материализират. Сред тези предизвикателства са растящата глобална инфлация, по-лошото от очакваното забавяне в Китай и продължаващите последици от войната в Украйна.
„Предварителното възстановяване през 2021 г. беше последвано от все по-мрачни развития през 2022 г.“, се казва в доклада.
„Няколко сътресения удариха световна икономика, вече отслабена от пандемията: по-висока от очакваната инфлация в световен мащаб — особено в САЩ и големите европейски икономики — предизвиквайк, което доведе до затягане на паричната политика; по-лошо от очакваното забавяне в Китай, което е следствие на огнищата на COVID19 и локдауни, както и допълнителни негативни последици от войната в Украйна“, добавя той.
Очакваното забавяне ще отбележи първото тримесечно свиване на глобалния реален БВП от 2020 г. насам.
Един „правдоподобен“, но по-малко вероятен алтернативен сценарий може да доведе до спад на глобалния растеж до около 2,6% през 2022 г. и 2,0% през 2023 г., каза МВФ, поставяйки прогнозата за глобалния растеж в най-долните 10% седемдесетте години на двадесети век
Миналия месец Световната банка намали прогнозата си за глобален растеж за 2022 г. до 2,9% от по-ранна оценка от 4,1%, позовавайки се на подобен макроикономически натиск.
САЩ и Китай водят понижения
Влошаващите се перспективи за растеж в САЩ, Китай и Индия доведоха до ревизиите на МВФ надолу.
Прогнозата за БВП на САЩ беше намалена с 1,4 процентни пункта до 2,3%, което се дължи на по-слабия от очаквания растеж през първата половина на 2022 г., намалената покупателна способност на домакинствата и затягането на паричната политика.
Икономиката на Китай се очаква да се повиши с 1,1 процентни пункта по-малко от предишните оценки заради Covid ограниченията и задълбочаваща се криза с недвижимите имоти. Сега се очаква втората по големина икономика в света да нарасне с 3,3% през 2022 г. – най-ниският му ръст от четири десетилетия.
Икономиката на еврозоната се очаква да се очава да нарасне с 2,6% през тази година, след като през предходната година се увеличи с 5.4%. Това е почти двоен спад в ръста и низкодяща корекция от 0,2% спрямо прогнозите през април. За 2023 МВФ очаква икономиката на еврозоната да нарасне с още по-малък темп 1,2%, като спрямо данните от април ръстит е понижен с цели 1.1%
Инфлацията
Глобалната инфлация беше преразгледана нагоре поради цените на храните и енергията, както и продължаващият дисбаланс между турсене и предлагане, като се очаква да достигне 6,6% в развитите икономики и 9,5% в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики през тази година—ревизии нагоре съответно с 0,9 и 0,8 процентни пункта.
През 2023 г. очаква се допълнителни затягане на парична политика вследствие на което, като световното производство(БВП) ще нарасне само с 2,9%. За сравнение през 2021 г. световната икономика се ускори с 6,1%
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб