500-те най-богати хора в света имат толкова пари, колкото общото БВП на Германия, Япония и Австралия
Само първите 8 души увеличиха богатството си с общо над 600 милиарда долара тази година
Заедно 10-те най-богати хора в света имат 1,81 трилиона долара
През 2024 г. класацията на най-богатите хора в света претърпя значителни промени, отразявайки динамиката на глобалната икономика и пазарите. Класацията се променяше често като според Forbes, ето кои са десетте най-богати личности в края на годината.
Първото място
Мъск държи първото място в списъка на най-богатите от май и току-що увеличи преднината си с над 100 милиарда долара. Forbes изчислява, че богатството му за кратко е достигнало рекордните 334 милиарда долара на 22 ноември. По оценка на Forbes на 1 декември джобовете на Мъск са тежали с около 330 милиарда долара - това са с 66 милиарда повече, отколкото точно преди месец.
Ноември също е страхотен месец за няколко други членове на списъка на десетте най-богати хора в света. Втори в списъка е Лари Елисън. През ноември той стана с 22 милиарда долара по-богат поради увеличението на стойността на акциите на Oracle . Сега състоянието на Елисън е 227 милиарда долара.
Основателят и председател на Amazon Джеф Безос е на трето място, като състоянието му се е увеличило с 19 милиарда долара до 223 милиарда долара поради ръст от 11% на акциите на Amazon.
Най-големият губещ в тази елитна група е френският магнат на луксозни стоки Бернар Арно , чието богатство намаля с около 9 милиарда до 160,3 милиарда долара през ноември. Бил Гейтс също загуби позиции като на 1 октомври напълно отпадна от списъка на десетте най-богати хора.
Заедно 10-те най-богати хора в света имат 1,81 трилиона долара, което е със 106 милиарда долара повече от преди месец.
Това са най-богатите хора в света към 1 декември 2024 г.:
1. Илон Мъск, 330,1 милиарда долара, Tesla, SpaceX, xAI, X
Илон Мъск е съосновател на седем компании, включително производителя на електрически автомобили Tesla, производителя на ракети SpaceX и стартъпа за изкуствен интелект xAI. Той притежава около 12%, по данни на Forbes. Мъск купи Twitter за 44 милиарда долара през 2022 г. Forbes изчислява, че компанията за социални медии, която той преименува на X, струва близо 70% по-малко към август 2024 г.
2. Лари Елисън, 226,9 милиарда долара, Оракул
Лари Елисън стана втори по богатство в света от 1 октомври след рязък скок в цената на акциите на Oracle през септември. Той все още е на второ място към 1 декември. Той е председател, главен технологичен директор и съосновател на софтуерния гигант Oracle, от който притежава приблизително 40%. Той се отказа от поста главен изпълнителен директор на Oracle през 2014 г. след 37 години начело.
3. Джеф Безос, 223,3 милиарда долара, Amazon
Джеф Безос основава гиганта за електронна търговия Amazon през 1994 г. от гаража си в Сиатъл. Той притежава The Washington Post и Blue Origin, аерокосмическа компания, разработваща ракети; той летя за кратко в космоса с един през юли 2021 г.
4. Марк Зукърбърг, 198,7 милиарда долара, Meta
19-годишният Марк Зукърбърг стартира Facebook през 2004 г. за ученици, за да съпоставят имена със снимки на съученици. Зукърбърг направи Facebook публичен през 2012 г. Сега той притежава около 13% от акциите на компанията.
5. Бернар Арно, 160,3 милиарда долара, LVMH
Бернар Арно ръководи империята LVMH от 75 модни и козметични марки , включително Louis Vuitton и Sephora. LVMH придоби американския бижутер Tiffany & Co през 2021 г. за 15,8 милиарда долара, което се смята за най-голямото придобиване на луксозна марка някога. Холдинговата компания на Арно Agache подкрепя фирмата за рисков капитал Aglaé Ventures, която има инвестиции в бизнеси като Netflix и компанията майка на TikTok ByteDance.
6. Уорън Бъфет, 150,6 милиарда долара, Berkshire Hathaway
Известен като "Оракулът от Омаха", Уорън Бъфет е един от най-успешните инвеститори на всички времена. Той е обещал да дари над 99% от богатството си. Досега той е дал около 60 милиарда долара, предимно чрез фондацията на Гейтс и фондациите на децата си.
7. Лари Пейдж, 140,4 милиарда долара, Google
Лари Пейдж се оттегли като главен изпълнителен директор на Alphabet, компанията майка на Google, през 2019 г., но остава член на борда и контролен акционер. Той съосновава Google през 1998 г. заедно с колегата докторант по философия от Станфорд, Сергей Брин.
8. Сергей Брин, 134,3 милиарда долара, Google
Сергей Брин се оттегля като президент на Alphabet, компанията майка на Google, през декември 2019 г., но остава член на борда и контролен акционер. Forbes съобщава, че Брин е вложил 250 милиона долара в LTA Research, своя високотехнологичен проект за дирижабъл.
9. Стив Балмър, 124,8 милиарда долара, Microsoft, Clippers, инвестиции
Стив Балмър е бивш главен изпълнителен директор на Microsoft, който ръководи компанията от 2000 г. до 2014 г. Към днешна дата семейство Балмър са раздали повече от 4 милиарда долара. През 2022 г. той и съпругата му Кони отделиха 425 милиона долара за Университета на Орегон за институт, който да отговори на поведенческите и психическите нужди на децата в щата.
10. Амансио Ортега, 123,8 милиарда долара, Inditex/Zara
Амансио Ортега от Испания е един от най-богатите търговци на дрехи в света. Пионер в бързата мода, той съосновава Inditex, известна със своята модна верига Zara, с бившата си съпруга Розалия Мера (починала през 2013 г.) през 1975 г. Той притежава около 60% от регистрираната в Мадрид Inditex, която има 8 марки, включително Massimo Dutti и Pull & Bear, и 5000 магазина по целия свят.
Само първите 8 души увеличиха богатството си с общо над 600 милиарда долара тази година
Защо Кремъл забранява добива?
Търсенето обаче е голямо - най-вече заради голямото банково финансиране