500-те най-богати хора в света имат толкова пари, колкото общото БВП на Германия, Япония и Австралия
Само първите 8 души увеличиха богатството си с общо над 600 милиарда долара тази година
Те харчат огромни суми за величествени домове
Някои от най-богатите хора в света инвестират милиарди в специални имоти. Те харчат огромни суми за величествени домове, хавайски острови, огромни и шикозни бункери. Докато някои пръскат с лека ръка своите долари, други имат скромни вкусове към недвижимите имоти. Ето как изглеждат невероятните притежания на милиардерите по света:
Въпреки че мнозина може би я познават като бившата съпруга на Джеф Безос, писателката и филантроп Макензи Скот е милиардер, тъй като в банковата й сметка се намират $31.4 млрд. Тя обещава официално да даде поне половината от богатството си месец след финализирането на развода си (б.а. - през 2019 г.), който й дава 25% от техните споделени акции в “Amazon”. Тя също запазва собствеността върху някои ключови имоти от съвместното им портфолио, въпреки че не ги задържа дълго.
Сред активите, които г-жа Скот получава след споразумението, е имение в испански стил в Бевърли Хилс, в Калифорния. Къщата разполага със седем спални, седем бани, плувен басейн, киносалон, тенис корт и къща за гости. Впечатляващо е, че цялото имение се захранва от слънчева енергия. Освен това, Макензи има и ранчо в същия район, което има четири спални и пет бани. Съобщава се, че бившето семейство Безос се е сдобило с него през 2017 г. срещу $12.9 млн. След развода Скот дарява двете къщи на фондация за социална промяна в Ел Ей. През 2023 г. те са продадени съответно за $37 млн. и $9.5 млн.
Бившият кмет на Ню Йорк прескача границите на политическата си кариера, за да се занимава с бизнес, литература и дори филантропия, превръщайки се в най-щедрия дарител в Америка през 2023 г. Според експерти, касата на Майкъл Блумбърг съдържа $104.7 млрд. Като бивш градоначалник на Голямата ябълка, шефът на информационната агенция “Bloomberg” притежава някои впечатляващи имоти в Манхатън.
Когато напуска поста си през 2013 г., основното му жилище е имение, изпълнено с творби от изящните изкуства само на няколко крачки от Сентръл парк, което той купува през 1986 г. за $3.5 млн., което се равнява на $10 млн. в днешни пари. За обновлението му през 2013 г. са дадени $1.7 млн. От 2015 г. Майкъл Блумбърг се шири и в огромен дом в Челси (Обединеното кралство) на стойност $20.3 млн. Някога той е бил собственост на писателя от 19-ти век Джордж Елиът.
Бил Гейтс е приветстван като бащата на интернет, оглавявайки така наречената "микрокомпютърна революция" от 70-те и 80-те години на миналия век, когато става съосновател на софтуерната компания “Microsoft”. Технологичният магнат, който разполага със средства, достигащи до $130 млрд., също така е и страстен филантроп, но това не му пречи да живее добре. Точната бройка на имотите му не е ясна, особено след развода му с Мелинда Гейтс, обявен през 2021 г.
Сред тях обаче е огромно имение в Медина, щата Вашингтон. “Ханаду 2.0” е закупен от милиардера още през 1988 г., а целият имот е застроен срещу сумата от $63 млн. Смята се, че към днешна дата има стойност от $130 млн. Твърди се, че името му идва от филма “Гражданинът Кейн”. В къщата има седем спални, повече от 20 бани, огромна бална зала, място за срещи и 20-местен театър в стил арт деко. Сред екстрите му са още стая с батут, 18-метров басейн с подводна звукова система, библиотека и бар.
През 2020 г., когато започва пандемията от коронавирус, семейство Гейтс пръска около $43 млн. за комплекс на брега на океана, на една от най-популярните улици в квартала “Дел Мар”. Имотът, проектиран от известния местен архитект Кен Рончети, е едноетажна къща, съставена от шест спални и четири бани плюс две къщи за гости.
Уорън Бъфет е един от най-успешните инвеститори на всички времена със спестявания от $135 млрд. (б.а. - по последни данни). 94-годишният главен изпълнителен директор на "Бъркшър Хатауей" все още избира да води забележително прост начин на живот. Вярвате или не, Уорън Бъфет все още живее в същата скромна къща, която придобива през 1958 г. само за $31 500 или около $338 400 в днешно време. Рядко срещано за един милиардер! Имотът е с площ от 2000 кв. м. и датира от 1921 г.
През 1971 г. „Оракулът от Омаха“, както го наричат, прибавя към портфолиото си още един къща с шест спални в “Емералд Бей”, Лагуна Бийч, Калифорния. Имотът е продаден през 2018 г. срещу $7.5 млн. Имуществото му включва още хиляди метри земя в Аризона и Южна Африка, а неговият син Хауърд Бъфет управлява семейните ферми в Илинойс и Небраска.
Съоснователят и главен изпълнителен директор на “Oracle” е наречен от вестник “Уолстрийт Джърнъл" „най-запаленият купувач на скъпи имоти”. Към днешна дата Лари Елисън може да се похвали с приходи от около $164 млрд., според списание “Форбс”, така, че не е учудващо, че може да си позволи скъпи покупки.
Най-големият акционер на компания “NetSuite” се радва на имение, което е разположено в Калифорния на площ от близо 93 000 кв. м., претърпяло реконструкция за сумата от над $200 млн. То е вдъхновено от императорската вила “Кацура” в Киото (Япония) от 16-ти век. Елисън има и повече от 20 имота в Малибу, включително и на огромен участък от Милионерския плаж. Според “Business Insider”, за тях той е дал между $200 и $250 млн.
През 2010 г. 80-годишният милиардер придобива вила в Роуд Айлънд срещу $10.5 млн. След това Лари Елисън хвърля повече от $100 млн., за да обнови къщата, която някога е принадлежала на семейство Астър, в музей за личната му колекция от европейско изкуство от 18-ти и 19-ти век. През 2012 г. Елисън се разделя с около $300 млн., за да вземе 98% от хавайския остров Ланай, сред които два курорта “Четири сезона” и земя.
Човекът, дал началото на Фейсбук, има състояние от около $171 млрд. към тази година. Марк Зукърбърг създава социалната мрежа едва 19-годишен, още докато е студент в Харвардския университет. Домът на американския програмист, в който живее със съпругата си Пресила Чан и трите им деца, се намира в Пало Алто, Калифорния. Зукърбърг купува имота през 2011 г. срещу $7 млн., като той заема 1712 м. площ с пет спални и пет бани. Части от дървената рамкова конструкция датират от 1860 г.
Вътре обширната резиденция има традиционни елементи като дървени подове и камина, както и някои допълнения. Те включват AI асистент с гласа на Морган Фрийман, който Зукърбърг създава сам и демонстрира във видео, което публикува във Фейсбук през 2016 г.
В допълнение към основната си къща в Пало Алто, предприемачът притежава още девет имота в Сан Франциско, езерото Тахо и Хавай. Той изпитва особена привързаност към последния, където се смята, че има близо 600 000 кв. м. земя на остров Кауай, включително части от плажа и плантация. Според специалисти, шефът на Meta е платил общо $200 млн. за всичко това.
Джеф Безос се радва на огромно богатство на от около $184 млрд., по последни данни на “Форбс”. Северно американският предприемач редовно е в челото на класацията на най-богатите, заедно със собственика на “Louis Vuitton” Бернар Арно и технологичния предприемач Илон Мъск. Джеф Безос има четири огромни имота в Бевърли Хилс, като първият е имение от 3624 кв. м.
Закупен е през 2007 г. срещу $24.5 млн. и съдържа седем спални и седем бани. През 2017 г. изпълнителният директор на интернет магазина за електронна търговия Amazon.com взема и съседния дом срещу $12.9 млн., а през 2020 г. - още два в същия район. По-големият от тях е в грузински стил и се изчислява на $165 млн.
През 2019 г. Джеф Безос се разделя с още $80 млн. за три апартамента в луксозна сграда на Пето авеню, в Ню Йорк, с изглед към Медисън Скуеър Парк. Тези имоти се простират на общо над 6000 кв. м., а сред тях е и триетажен пентхаус с огромна бална зала, 12 спални и множество тераси.
Основател, главен изпълнителен директор и главен инженер на “SpaceX”, главен изпълнителен директор и продуктов архитект на собственика на “Tesla”, изпълнителен председател и технически директор на X (б.а. - бивш Twitter), основател на “Boring Company”, съосновател на “Neuralink” и “OpenAI” и президент на филантропската фондация "Мъск", биографията на Илон говори сама за себе си. Притежанията му в долари се изчисляват до 227 млрд. Въпреки това през 2020 г. той прави изненадващия обет да продаде почти всичките си физически притежания, включително цялото си портфолио от имоти.
До март 2022 г. се съобщава, че той е изпълнил обещанието си да „не притежава къща“ и най-накрая е продал всичките си домове. Но нещата не са точно такива, каквито изглеждат...
Сред това, с което Мъск можеше да се похвали, е невероятно имение в Бел Еър, което изобретателят, роден в ЮАР, получава през 2012 г. срещу $17 млн. Имотът е с гледка към живописни хълмове, както и с шест спални, 11 бани, двуетажна библиотека и домашно кино. В тази къща Илон живее две години с двама от синовете си. Друг от престижните имоти на Мъск, който вече е продаден, е очарователна резиденция от 840 м. площ в Лос Анджелис, която някога е принадлежала на известния актьор Джийн Уайлдър.
Съобщава се, че Илон е използвал къщата като частно училище за децата си до октомври 2020 г., след което тя е дадена на друг срещу $7 млн.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Само първите 8 души увеличиха богатството си с общо над 600 милиарда долара тази година
Защо Кремъл забранява добива?
Търсенето обаче е голямо - най-вече заради голямото банково финансиране