Марк Твен влага 7,5 млн. долара днешни пари в изобретяването на машина за печатане

Писателят работи от 12 годишен, днес отбелязваме годишнина от раждането му

На 30 ноември светът отбелязва 187 години от рождението на един от най-великите американски писатели за всички времена - Самюъл Лангхорн Клемънс, известен на всички с псевдонима си Марк Твен. Авторът на „Приключенията на Том Сойер“ е роден през далечната 1835 г. във Флорида (Мисури).

В началото на 20. век Твен е смятан за „най-големият американски хуморист на своето време“, като дори го наричат „бащата на американската литература“. Години по-късно Ърнест Хемингуей пише: „Цялата съвременна американска литература произхожда от една книга на Марк Твен, наречена “Хъкълбери Фин“.

Самюел бил едва на 12 години, когато баща му починал. Тогава му се наложило да прекъсне образованието си и да започне работа в печатница. Там той дори не получавал пари за труда си, а му заплащали с порции храна.

Той има сериозни интереси и в областта на науката. Негов добър приятел бил Никола Тесла, с когото прекарвал много време в лабораторията.

Твен има патентовани три изобретения, като едното от тях е заместител на тирантите, а другото историческа игра с любопитни факти. Най-голям търговски успех има самозалепващия се албум за изрезки (изрезките само трябвало да се намокрят преди да се залепят). Той дори хвърля изключително голяма сума (в днешно време са приблизително 7 518 462 долара) за изобретяването на нова машина за печатане, която се повреждала прекалено често. Така Твен губи не само повечето пари спечелени чрез писане, но и голяма част от наследството на съпругата си.

През 1894 г. писателят започва световно пътешествие, на което изнася своите беседи, за да се издължи на кредиторите си, въпреки че нямал законово задължение за това. Обикаля Нова Зеландия, Австралия, Индия и Южна Африка.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст