Кристалина Георгиева: Повишаването на лихвите няма да е достатъчно, за да спре инфлацията

Свят

Някой страни износителки на земеделска продукция спечелиха от войната в Украйна

"Възстановяването на растежа на световната икономика, който през 2021 достигна 6,1% сега е значително забавено от войната. Това е така преди всичко за Украйна, където очакваме икономиката да се свие с 40%, както и в Русия където вече се наблюдава дълбока рецесия. В момента ситуацията в света и "криза върху криза". Все още не сме се освободили от последиците на пандемията и възстановяването е сложно. Войната в Украйна добавя големи трудности, чийто последици се пренасят бързо до страни, които са в близост, но и в целия свят".

Това заяви изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на Виртуална кръгла маса с български медии под наслов "Перспективи и предизвикателства пред световната икономика.

Инфлацията в България се ускори и вече е двуцифрена, отбеляза Кристалина Георгиева. Тя предупреди, че за да се бори с растящите цени Европейската централна банка ще пристъпи към затягане на паричната политика(ограничаване на кредитирането бел. ред). Това ще бъде усетено от бизнеса и домакинствата.

 

 

Относно инфлацията на международно ниво Георгиева посочи, че само с повишаване на водещите лихви на големите централни банки проблемът няма да бъде решен. Трябва да се работи сериозно върху факторите за инфлацията при производството на храни и снабдяването с енергоносители.

 

По думите й ситуацията в Украйна ще доведе до продоволствена криза на поне 26 държави.

Георгиева отговори и на въпрос зададен от водещия на Тази Сутрин по bTV Златимир Йочев, който попита: „ Кой губи повече от икономическите санкции във връзка с войната в Украйна – страните, които ги налагат или Русия ?“

"Най-голямата трагедия е за Украйна и хората в Украйна. Там рецесията е много дълбока. Тя засяга драматично хората в Украйна, но означава и поток от бежанци към съседните страни, които също изпитват икономически трудности. Рецесията в Русия е дълбока , между октомври и сега прогнозата на МВФ за растежа на Русия се е свила с 11% и на този етап, това което предвиждат е растеж минус 8,5%. Ние ще видим в следващите месеци какви резултати ще даде това, че има финансова изолация на Русия", посочи Георгиева

 

"Трябва да кажа, че също така Русия взе мерки и може да намали последиците вътре и те доведоха до възстановяване на курса на рублата, но независимо от това последиците за Русия са много сериозни. В сравнение с последиците в Русия – да, ние виждаме забавяне на растежа глобално, но нека да кажа нещо съвършено просто: корена на тези последици е войната, която Русия започна в Украйна и която продължава в Украйна. Това е коренът на тази последици. За това най-доброто, което може да се случи на икономиката на света, на икономиката на Русия е войната да спре. Санкциите са резултат от войната. По същия начин, по който говорим за пандемията- проблемът е вируса.", допълни изпълнителния директор на МВФ

 

"Ограничаването на икономическите дейности е последица от това, че има този вирус. Ние правим анализи много внимателно за последиците от този шок. В някои страни те не са големи. Даже има страни, където от гледна точка на растежа войната води до позитивни последици. Ние повишихме прогнозата за растеж на страните производители на енергийни ресурси и в случаи като например: Бразилия или Аржентина ние виждаме позитивен импулс за растежа, тъй като това са страни – износители на селскостопански продукти. Ще продължим да работим по това не само да следим какви са последиците от тази война, но и да продължаваме с препоръки на равнището на отделните страни какво могат те да направят да намалят тези последици.", посочи още Георгиева.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст