1 USD
1.86145 BGN
Петрол
73.81 $/барел
Bitcoin
$100,754.0

Криптомагнат купува мисия на SpaceX за частна експедиция за над 200 млн. долара

Свят

Ще се извършват полярни космически полети

 

Частните полярни експедиции достигат ново ниво: Космос.

Спекулантът с криптовалути Чун Уанг купи многодневен полет на SpaceX за неразкрита сума, съобщи компанията, като планира да проведе първата космическа мисия с екипаж в полярна орбита, прелитайки от край до край над Земята.

Снимка: Reuters

Мисията, наречена "Fram2", ода за полярния експедиционен кораб от XIX век "Fram", е планирана да стартира в края на тази година. Тя ще лети с ракетата Falcon 9 на SpaceX и ще използва трикратно летялата капсула Dragon, наречена Endurance - подходящо съвпадение, тъй като преди три години екипажът на НАСА нарече космическия кораб на името на прочутия кораб на изследователя сър Ърнест Шакълтън. 

За мисията Уанг е поканил да се присъединят към него трима специалисти по Арктика: Янике Микелсен, 38 г., норвежки режисьор; Ерик Филипс, 62 г., австралийски изследовател и водач; и Рабеа Роге, 28 г., германски изследовател.

Снимка: SpaceX

"Интересувам се от космоса от много млад... и за първи път частно лице може да планира и проектира своя собствена, много лична мисия", казва Уанг пред CNBC.

42-годишният Уанг е роден в Тиендзин, Китай, но сега е от средиземноморската островна държава Малта, чийто гражданин стана миналата година. Уанг казва, че се е запознал с колегите си от екипажа, докато е живял в Шпицберген, далечния северен норвежки архипелаг, и описва себе си като "номад", като през последните няколко години е посетил повече от 100 държави. 

Въпреки че разходите за човешки космически полети се понижиха и станаха изключителна собственост на правителствата на свръхсилите, многодневната мисия все още е достъпна само за хора с изключително високи доходи.

SpaceX не обявява цената на своите мисии с екипаж, въпреки че компанията разкрива цената си за изстрелване на сателити. НАСА вече разкри, че плаща около 55 млн. долара на място за полет на астронавти с Dragon, което означава, че мисията с екипаж е на стойност над 200 млн. долара.

Уанг потвърди, че "аз съм платил за тази мисия", но отказа да уточни каква е сумата. 

Освен че демонстрира пътуванията си по света в социалните медии, неуточненото му нетно състояние изглежда свързано най-вече, ако не и изцяло, с работата по добив на криптовалута.

В LinkedIn Уанг казва, че за две години е добил 7700 биткойна - сума, която би струвала около 450 млн. долара по текущи цени. Той също така казва, че е съосновател на F2Pool, самоопределящ се като децентрализиран колектив, който помага за генерирането на криптовалута - а организацията твърди, че е добила над 1,3 млн. биткойна през последните 11 години, сума, която би струвала над 76 млрд. долара по днешни цени.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст