1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Космически гъби – какво ще изследва цивилният екипаж на Fram2?

Мисията ще се проведе в орбита директно над северния и южния полюс на Земята

SpaceX изстреля най-новата си мисия в космоса за богати клиенти. Този път на борда на космическия кораб Crew Dragon е криптовалутният милиардер Чън Уанг, които ще бъде и ръководител на мисията, която ще се проведе в орбита директно над северния и южния полюс на Земята – нещо, което никога не е било правено.

С него в космическото пространство са и трима ентусиасти, които се занимават с полярни изследвания - норвежкият филмов режисьор Янике Микелсен, германският изследовател в областта на роботиката Рабеа Роге и австралийският авантюрист Ерик Филипс.

Очаква се за четири дни групата да направи повече от 20 научни експеримента и изследвания, като повечето от тях са фокусирани върху тяхното здраве и реакция на дезориентиращата среда на микрогравитацията, посочва CNN.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво ще изследват?

Гъби в космоса

Към разнообразието от растения, отглеждани на Международната космическа станция (МКС), екипажът на Fram2 ще се опита да отгледа някои от първите гъби в космоса.

Д-р Флавия Фает-Мур, главен изследовател на проекта за гъбите, каза в имейл до CNN, че проектът ще „тества дали гъбите острици могат да се самовъзпроизвеждат и колонизират в космоса, осигурявайки устойчив източник на храна за мисии с дълга продължителност до Луната и Марс“.

Въпреки че гъбите растат бързо — удвоявайки размера си всеки ден — екипажът на Fram2 няма да ги бере или яде в орбита.

„Всичко, отглеждано в космоса, трябва да премине през тестове за безопасност на храната, преди да бъде консумирано от екипажа, обясни Фает.

Проследяване на съня

Сред всички странности, свързани с живота без гравитация, е и предизвикателството да се спи добре през нощта. Факта, че в орбита около Земята всъщност няма истинска „нощ“, усложнява нещата още повече.

Д-р Марк Розенберг, невролог в Медицинския университет на Южна Каролина, е част от екип, който събира данни за съня на астронавтите. Университетът в сътрудничество с Oura Ring е успял да разработи устройство за проследяване на здравето, което може да се носи на пръст. Работата ще надгради обширни изследвания, проведени от НАСА с астронавтите на МКС.

Розенберг обясни, че очаква REM фазата на сънят на пасажерите да бъде нарушена, както и определени фази на дълбок сън.

„Първо, тялото ви не е свикнало да бъде в микрогравитация. И поради тази причина вероятно е трудно да се почувства удобно в началото. Втората причина е постоянният бомбардировач на визуални стимули от орбитата. Един ден в орбита е 90 минути, така че това нарушение на циркадния ритъм определено ще играе роля в това как ще можете да спите“, обясни Розенберг.

Синдром на адаптация към космоса

Сред здравните изследвания, които екипажът на Fram2 ще предприеме, е разглеждането на синдрома на адаптацията към космоса — форма на морска болест, която засяга повече от 60% от астронавтите.

Гаденето може да започне почти веднага след достигане на орбитата, където астронавтите остават безтегловни и може да не спре с дни.

„Това може да повлияе на способността им да изпълняват задачите си така, както биха го направили в нормални условия“, каза Торин Кларк, професор по аерокосмическо инженерство в Университета на Колорадо, който ръководи изследванията за морска болест.

Астронавтите, които изпитват силно гадене, могат да си инжектират лекарства срещу морска болест, но тези медикаменти могат да ги оставят уморени и замаяни за часове, което потенциално би могло да повлияе на това колко добре могат да използват краткото си време в космоса.

Екипажът на Fram2 — ако се чувстват добре — ще се опита дори да предизвика морска болест чрез извършване на накланяния на главата. След това ще попълват анкети, за да опишат усещанията си.

Кларк също ръководи подобни изследвания по време на мисията Polaris Dawn. Той отбеляза, че половината от екипажа е изпитал симптоми на синдром на адаптацията към космоса по време на това пътуване.

Целта на разширеното събиране на данни по време на този полет, каза той, е да се разбере по-добре заболяването — което може да доведе до по-добро лечение.

Хормонално изследване

Британският технологичен стартъп Hormona предостави тестови ленти за урина на жените, които са част от екижа на Fram2.

„Целта е да се затвори пропастта в данните за половете, която съществува в медицината“, каза Жасмин Тагесон, главен оперативен директор и съосновател на Hormona.

Само около 15% от повече от 700-те души, които са пътували в космоса, са били жени, което ограничава обема на изследванията, свързани с техните хормони.

Микелсен и Роге ще използват тестовите ленти на Hormona, които са поставени в бельото, което ще носят в орбита (Капсулата Crew Dragon на SpaceX разполага с тоалетна, проектирана за използване в микрогравитация, но астронавтите понякога носят и специално бельо).

Д-р Джерилин Приор, професор по медицина, специализирана в ендокринология в Университета на Британска Колумбия, която не участва в изследванията на Hormona, каза, че анализът на урината не е перфектен метод за тестване на хормонални нива, тъй като метаболитният процес може да променя резултатите.

„Но такива изследвания на хормоните в космоса биха могли да доведат до интересни открития. Не бих очаквала овулацията да бъде нормална за тези жени. Най-малкото, стресовите фактори вероятно ще съкратят лутеалната фаза“, отбеляза Приор.

Северно сияние в космоса

Вероятно изследването, което най-много зависи от избраната орбитална траектория на Fram2, е SolarMaX — проект, който ще се фокусира върху явления, подобни на северното сияние. Екипажът ще се опита да наблюдава „Стив“ - , светлинен феномен, който беше наречен така едва през 2016 г., след усилия на граждански учени в Канада да го документират.

Режисьорът и член на екипажа на Fram2 Яннике Микелсен заяви, че ще използва своя камера, за да заснеме цветните светлини.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук