
Пазарът на цветя за Цветница: Пролетна свежест, внос и цени до 300 лв.
Клиентите все по-често се насочват към свежи, сезонни цветя, каза пред bTV Бизнес новините флористът Ина Делева
Кой ще спечели космическата надпревара?
Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ на 20 януари. Сред гостите на церемонията в Ротондата на Капитолия бяха и двама от най-богатите хора в света – Илон Мъск и Джеф Безос. Макар и двамата да са ангажирани с идеята за колонизация на космоса, техните подходи към космическата индустрия и бизнес философията им са коренно различни.
Космическото съперничество: SpaceX срещу Blue Origin
Основателят на Amazon, Джеф Безос инвестира 14 милиарда долара в своята компания за космически технологии Blue Origin, по данни на Forbes. За сравнение, Илон Мъск стартира своята космическа компания с 100 милиона долара, използвайки средства от продажбата на предишни свои компании, като PayPal.
Blue Origin се фокусира върху методичен и стабилен подход, следвайки мотото „gradatim ferociter“ (лат. „стъпка по стъпка, яростно“).
SpaceX от своя страна залага на философията на Силиконовата долина – „проваляй се бързо и се учи от грешките си“. Този подход позволи на SpaceX да постигне впечатляващи резултати. Само през 2022 г. компанията изстреля 133 ракети, които транспортираха 85% от глобалната маса на товарите в орбита.
Успехите на SpaceX: Двигател на иновациите
SpaceX е подкрепен от НАСА и Пентагона. Компанията получава ключово финансиране в ранните си години, включително 278 милиона долара през 2006 г. и 1,6 милиарда долара през 2008 г. Тези средства подпомогнаха разработката на Falcon 9, който е и основен продукт на компанията.
SpaceX също така инвестира значителни ресурси в разработването на Starship – гигантска ракета, която ще ускори разширяването на сателитната мрежа Starlink. Според анализатори от Morgan Stanley, Starlink генерира 65% от приходите на SpaceX за 2023 г., а прогнозите са за приходи от 48 милиарда долара до 2030 г.
Blue Origin: Бавен, но стабилен прогрес
Blue Origin изостава в сравнение със SpaceX. Компанията постепенно изгражда инфраструктура за масово производство на ракети и двигатели. Ракетата New Glenn, която ще може да транспортира два пъти повече товар от Falcon 9, се очаква да излети до 2025 г.
През 2021 г. Blue Origin успешно изпълни първия си пилотиран суборбитален полет с ракетата New Shepard, като самият Джеф Безос участва в полета – нещо, което Мъск все още не е направил.
Визии за бъдещето
И двамата милиардери споделят амбицията да намалят разходите за излизане в космоса чрез ракети за многократна употреба. Но крайните им цели се различават. Докато SpaceX се стреми да колонизира Марс, Безос мечтае за създаване на космическа икономика, където производството ще се премести извън Земята, а планетата ще бъде екологично възстановена.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Клиентите все по-често се насочват към свежи, сезонни цветя, каза пред bTV Бизнес новините флористът Ина Делева
Ето колко ще ви струва нестандартният подарък
Какво печелят пилотите от спринт състезания във Формула 3?