1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,214.4

Контрол над петрол и конфликти в Близкия изток: От къде идват парите на "Вагнер"?

Контрол над петрол и конфликти в Близкия изток: От къде идват парите на "Вагнер"?

Частната военна организация на Пригожин участва в конфликти по целия свят, включително в Либия, ЦАР и Мали

Руската частната военна организация „Вагнер“, класифицирана от САЩ като „международна престъпна организация“ и санкционирана от ЕС за „злоупотреби с правата на човека“, е ключова за последните военни успехи на Русия в района на Донбас в Украйна, казва TRT world.

През последните месеци групата, оглавявана от руския милиардер Евгений Пригожин, ръководеше атаката за превземане на стратегическия град Бахмут в Украйна, с цената тежки жертви. Наскоро Пригожин влезе в заглавията, когато заяви, че иска да се кандидатира за президент на Украйна през 2024 г. и се опита да направи поход срещу руския президент Владимир Путин. 

Снимка: Reuters

Известно е също, че групата „Вагнер“ участва в конфликти по целия свят, включително в Либия, Централноафриканската република и Мали.

В Русия „Вагнер“ не е официална компания, тъй като законите на страната не позволяват съществуването на частни военни компании. Вместо това, е скрита зад сложно образувание от фиктивни компании в чужбина със силни връзки с правителствата в Москва и другаде.

И така, как руската „Вагнер“ прави пари?

Скъпоценни камъни

Операциите на „Вагнер“ през последните години се разпростират в Африка, особено в Судан, Централноафриканската република (ЦАР) и Либия, където защитава инвестициите на Пригожин.

Миналата година САЩ обвиниха наемниците в експлоатация на природни ресурси в ЦАР, Мали, Судан и други страни на континента.

Снимка: Reuters

През последната година от войната на Русия с Украйна „Вагнер“ допълнително разшири мрежата си в ЦАР, където печалбите й от добив на скъпоценни камъни са достигнали 1 млрд. долара.

През 2020 г. групата изпрати войници в ЦАР, за да поемат контрола върху занаятчийска златна мина и да я превърнат в индустриален комплекс.

Същата година Министерството на мините на ЦАР анулира лиценза на канадска компания в Ndassima, според доклад, и даде 25-годишна концесия на регистрирана в Мадагаскар компания, наречена Midas Resources, руско дружество, собственост на Пригожин, казва TRTworld.

Снимка: Reuters

От друга страна, съвсем наскоро САЩ наложиха санкции на Meroe Gold, суданска златодобивна компания, заявявайки, че тя е „собственoст“ на Пригожин и служи „като прикритие за силите на Вагнер, действащи в Судан“.

Търговията с тези скъпоценни камъни се извършва от неизвестна компания, регистрирана в Санкт Петербург, наречена RN Trading, която успя да остане несанкционирана.

Миналата година судански служители инспектираха летящ за Русия самолет в Хартум и откриха злато в кутии, етикетирани като бисквитки, според доклади.

Снимка: Reuters
Горското стопанство на Африка

Доклад от разследване, направено от инициативата „Всички погледи върху Вагнер“ през 2022 г., установи, че компания е получила 30-годишно разрешение за бизнес с дървен материал в район в басейна на река Конго, който е един от най-значителните участъци от неразработени дъждовни гори в света.

В доклада се казва, че наемниците на Вагнер са контролирали град Бода в ЦАР по времето, когато компанията за дърводобив Bois Rouge е спечелила търга за горска концесия през 2021 г.

Приблизително по същото време, когато концесията е предоставена на компанията през февруари 2021 г., е стартирана военна операция от FACA (Централноафриканската правителствена армия), подкрепена от наемниците на „Вагнер“ , за премахване на бунтовнически групи от региона, се твърди в доклада.

Когато 30% от басейните на Конго се експлоатират, потенциалните приходи от горското стопанство могат да скочат до 890 млн. долара на международните пазари, според „All Eyes on Wagner“.

Петрол

Групата е получавала плащания в природни ресурси, по-специално нефт и газ, за наемническата си дейност в Сирия.

През 2018 г. санкционираната от САЩ EvroPolis, друга компания, контролирана от Пригожин, получи енергийни концесии от сирийския режим в замяна на това, че наемниците на Вагнер превзеха петролни полета, държани от терористичната групировка Даеш.

Снимка: Reuters

Счетоводните записи на EvroPolis показват, че газовият завод al-Shaer и три други обекта за производство на енергия в сирийския Хомс са генерирали около 162 млн. долара приходи за фирмата на Пригожин само през 2017 г.

Въпреки тези ясни връзки с фиктивните корпорации на „Вагнер“, дали групата получава средства от руската държава, дори косвено, остава без отговор.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии