1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,080.8

Колко струва участието във фестивала Burning Man?

Свят

Фестивалът в пустинята започва през 1986 г. с 35 човека, а тази година участниците бяха 70 000

Участието във фестивала Burning Man в пустинята Невада може да струва много пари, пише BBC. "Ветераните" във фестивала, както и хора, които идват за първи път, разкриват защо си заслужава. 

Снимка: Reuters

Не е лесно и не е евтино да се издигне оживен град на пустинна земя. Но точно това се случва на фестивала Burning Man, който се провежда ежегодно в пустинята Блек Рок в Невада. 

Burning Man започва през 1986 г. на плаж в Сан Франциско с 35 души, обединени от "стремежа към по-креативно и свързано съществуване в света"; тази седмица близо 70 000 души си проправиха път от калната пустиня след 37-ата година на Burning Man.

Деветдневният фестивал се е превърнал в огромно събитие и дестинация, където така наречените "Burners" от цял свят изграждат заедно цивилизация от нулата, допълнена с арт инсталации, лагери, вдъхновяващи беседи и диджеи на живо. 

Снимка: Reuters

Всяка година участниците могат да похарчат хиляди за билети, такси, транспорт и консумативи, както и да положат неизмерим труд. И все пак мнозина казват, че си заслужава всяка стотинка.

Теса Веласкес, 33 г.: 5 000 до 7 000 долара

Теса Веласкес е била на Burning Man четири пъти - тя дори е завела баща си на фестивала  няколко пъти. Популярният готвач от Ню Йорк, който показва рецепти в TikTok, посещава първия си Burning Man, когато е на 26 години. "Чух вълшебни неща за изкуството, музиката, себепознанието, духовното пътуване и това наистина ме привлече", казва тя. 

Веласкес никога не е била на фестивал - или дори не е прекарвала нощ на къмпинг преди Burning Man, но е чувала от свои връстници, че ще "намери себе си" в пустинята. Оттогава харчи от 5 000 до 7 000 долара  за всяко пътуване за фестивала. 

Снимка: Reuters

За пътуването си през 2022 г. Веласкес е похарчила около 1 000 долара за двупосочен полет от Ню Йорк до Рино, Невада; 700 долара за билет за фестивала и 500 долара, за да достави оборудването си до мястото. Освен това е похарчила близо 600 долара за лични вещи като костюми; 1 500 долара за общ фургон (каравана), в който е отседнала, и 400 долара за таксите за лагера, които включват общи ресурси от храна, вода, конструкции за сянка и генератор за ток. 

Като самофинансираща се, Веласкес ограничава средствата си за участие в Burning Man през първите няколко години, в които участва. Това се отплаща. "Надявах се на страхопочитание и удивление, надявах се да бъда вдъхновена, надявах се да намеря себе си, надявах се да се забавлявам и да предизвикам себе си", казва тя, "и всичко това всъщност се случи." 

Въпреки това тя не се е връщала от 2022 г. насам. Разходите са значителни, но Веласкес също така казва, че е разочарована от "инфлуенсърите в социалните медии, които всъщност не се придържат към основополагащите принципи на Burning Man", като общностни усилия, участие, оставяне на следи и гражданска отговорност. Тя вярва, че може да похарчи парите си по-добре другаде, където не вреди на околната среда и не нарушава етичните си норми. 

Снимка: Reuters

Прем Кумта, 47 г.: 8000 долара

Живеещият в Сан Франциско Прем Кумта открива Burning man в началото на 2000-те години чрез приятели, които създават гигантски звуков лагер - град в рамките на града с километрична звукова арт инсталация.

След като през 2003 г. Кумта, изпълнителен директор на творческа агенция, и съпругата му Пени посещават фестивала няколко пъти, преди да им се родят деца, и се връщат, когато трите им деца порастват. Последното им пътуване е през 2022 г.

За разлика от много други посетители на фестивала, Кумта е част от голям лагер с особено "масивна конфигурация", така че разходите могат да излязат малко повече - той е един от основателите на Agave Lounge, лагер с повече от 150 души и геодезичен купол с килими и покрив, построен, за да предпазва хората от природните стихии. Вътре в купола има бар, който раздава 20 000 до 30 000 напитки през седмицата, замък за скачане, гигантска озвучителна система за диджейски изпълнения от световна класа и консумативи за нуждаещите се по време на екстремни метеорологични условия. 

"Имаме лагерни такси и провеждаме кампании за набиране на средства, за да съберем достатъчно пари за нашия лагер. Куполът, озвучителната система, килимите и декорите, генераторът за захранване на купола и кемперите, душовете, конструкциите за сянка, камионите, с които да се доставя всичко до и от плажа, и складовото пространство, където да се съхранява всичко - това са куп пари, близо шестцифрени суми."

За него и съпругата му Кумта отделя около 8 000 долара за седмица и повече на фестивала. Грубото разпределение възлиза на 1 500 долара за два билета и един пропуск за паркинг, както и 500 долара за лагерни такси на човек. Превозните средства на кемперите струват между 4000 и 9000 долара, в зависимост от това колко са големи, както и храна, вода и консумативи за двойката, които могат да достигнат 1500 долара. Уникалните тоалети, които се насърчават за радикално себеизразяване, лесно могат да струват и 1500 долара за двама души. 

След две десетилетия опит в създаването, изграждането и провеждането на специфични за мястото събития за световно признати марки, Кумта вярва, че "просто няма нищо в света, което дори да се доближава до Burning Man". Той продължава: "Това, което получавам от Burning Man, е освобождаване от постоянно присъстващия натиск да успееш и да произвеждаш в нашия модерен свят... Това, което харчиш за преживяването, компенсираш в пъти... Никога не съм смятал, че съм си похарчил парите напразно." 

Фиона Хилери, 33 г.: 1 500 долара

Фиона Хилъри никога не е ходила на Burning Man. Но нейният годеник,  я заинтересувал от него. Тя го посещава за първи път тази година.

"Винаги съм искала да отида, но никога не съм имала финансовата възможност да отида, когато бях по-млада", казва Хилъри, която живее в Лос Анджелис. "Дори да похарчиш парите за билет, много хора не могат да си вземат отпуск от работа, така че тази година за първи път имах привилегията да го направя."

Тя решава да отиде само две седмици преди фестивала - подарен ѝ е билет с отстъпка за 200 долара. 

Хилъри лети до Рино от Лос Анджелис с мили на авиокомпанията за около 600 долара, а за 150 долара взема автобуса Burner Bus, който превозва пътниците направо до плажа. След като се присъединява към лагера тя плаща 400 долара членски внос - Хилъри получава собствен запас от вода за 20 долара и харчи около 200 долара за топли дрехи (тя отбелязва, че вероятно никога повече няма да ги облече заради лепкавия прах). Цената, казва Хилъри, си е заслужавала.

"Чувството за общност - преди и след дъжда - подобри вярата ми в човечеството. Добротата на непознатите, чувството за споделена общност, интересът към изкуството и музиката и по-свободният живот бяха вдъхновяващи. Burning man е отворено, любящо и окуражаващо общество, което ми даде повече увереност. Ако дойде апокалипсисът, аз съм с горяните."

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии