1 USD
1.80361 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,469.6

Колко струва най-гръмкият провал в Шампионската лига? В ПСЖ ги е срам да си признаят (ВИДЕО)

Колко струва най-гръмкият провал в Шампионската лига? В ПСЖ ги е срам да си признаят (ВИДЕО)

Милиарди евро пръснати на вятъра и само един финал в Турнира на богатите за 13 години

Провал. С гръм и трясък. За пореден сезон. Този сезон обаче изглежда по-болезнено и по-отчайващо от всякога. В Шампионската лига по футбол има един клуб, който харчи, харчи и харчи, но без никаква възвръщаемост и нулева успеваемост.

Снимка: Reuters

И името на този клуб е Пари Сен Жермен – уж френската империя, от която се чакаше едва ли не доминация в Европа през последното десетилетие, заради несметно богатите собственици от инвестиционния фонд Qatar Sports Investments.

Снимка: Reuters

Във вторник ПСЖ отпадна безславно от Борусия Дортмунд в полуфиналите на Шампионската лига. След две поредни загуби – като гост в Дортмунд и като домакин в Париж в реванша. И в двата мача, с по 0:1.

Снимка: Reuters
Колко струва най-гръмкият провал в Шампионската лига през последното десетилетие?

Отговор, от който в ПСЖ ще бягат като дявол от тяман, защото срамът е голям. Откакто Qatar Sports Investments влезе като мажоритарен собственик в гранда от Париж, изминаха 13 години. Период, в който парижани достигнаха до един-единствен финал в Шампионската лига, нищо, че преди началото на всеки един сезон бяха броени за фаворити.

13 години инвестиции в Пари Сен Жермен. Знаете ли на колко се равняват инвестициите, направени от катарците? В ПСЖ всички ги е срам да говорят за пари, но инвестициите са на маса и те са брутални:

Снимка: Reuters

Близо 2,5 млрд. евро от 2011 г. насам! Това е сумата, похарчена за футболни трансфери и заплати в Париж от инвестиционния фонд, който се ползва с протекциите на катарското правителство.

2,5 млрд. евро и само един финал (в сезона на Covid-19 б.а.) в Шампионската лига…

Снимка: Reuters

2,5 млрд. евро струват четирите участия на ПСЖ на ¼-финал, които приключиха с отпадане за последните 13 години, веднъж отборът спря на ½-финал (срещу Борусия Д този сезон – б.а.) и само веднъж игра за трофея – през 2020-!

Снимка: Reuters

За същия период от време и срещу далеч по-малко инвестиции, Реал Мадрид игра 4 пъти на финал в Шампионската лига, Ливърпул – 3 пъти, Манчестър Сити и Байерн Мюнхен – по 2 пъти.

През същото време Дортмунд (с трансферен баланс от +132 млн. евро за същия период: 947 млн. евро. за покупки, 1,1 млрд. евро от продажби на футболисти), достигна до втория финал на Шампионската лига.

Как ли се чувства един от най-богатите хора на планетата – Насер ел Хелайфи – президент на Пари Сен Жермен и председател на Борда на директорите на Qatar Sports Investments? Със сигурност, настроението му от снощи насам е мрачно.

Мрачно със сигурност е и настроението по футболните въпроси на емира на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани, който през 2011-а, закупи 70% от акциите на ПСЖ чрез държавната акционерна организация Qatar Sports Investments (QSI), дъщерно дружество на Qatar Investment Authority (QIA), суверенния фонд на страната . QSI придоби мажоритарен дял през юни 2011 г. и след това стана едноличен собственик на клуба през март 2012 г.

Снимка: Reuters

Нечовешки пари, хвърлени на вятъра. И не става въпрос тук за сумите, отпуснати от катарците за заплатите на Килиан МБапе, Неймар, Лео Меси и останалите звезди. При тях, инвестициите са изцяло в космоса.

Но да сложим още сол в раната: годишната заплата на суперзвездата Килиан МБапе се равнява на 200 млн. евро, а това е играч, който ще си тръгне през лятото като свободен агент, без да донесе нито цент в касата на клуба, който го изгради. Но според Forbes, с напускането на 25-годишния французин, ПСЖ най-после ще сложи край на ерата на суперзаплатаджиите като него, като Неймар и като Меси.

Защото само за това звездно трио, за заплати, Пари Сен Жермен е похарчил близо 1,5 млрд. евро от общата сума от 2,5 млрд. евро, които са пръснати сякаш в нищото през последните 13 години напразни надежди за футболна слава в Париж.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии