1 USD
1.88477 BGN
Петрол
74.7 $/барел
Bitcoin
$96,593.9

Кои държави прекъснаха връзките си с руската електропреносна мрежа?

Свят

За целта Москва похарчи малко под 1 милиард евро

Трите балтийски републики прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Reuters. От литовското Министерство на енергетиката съобщиха, че процесът в страната е започнал в 6 ч. (и българско време). Латвия и Естония последваха примера ѝ в 9 ч., съобщава БТА. 

Каква е целта на прекъсването?

Балтийските републики обясниха, че целта им е да интегрират електропреносните си мрежи с тези в Европейския съюз и да укрепят своята сигурност. След като проведат съответните изпитания, те ще синхронизират своите мрежи с тази на ЕС в 14 ч. утре.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Литва, Латвия и Естония са бивши съветски републики, които през 2004 г. се присъединиха към Европейския съюз и НАТО.

Прекъсването на връзките на техните електропреносни мрежи с руската започна още преди години, за да не бъде използван токът от Москва като "средство за геополитически шантаж срещу тях, както каза литовският министър на енергетиката Зигимантас Вайчунас, цитиран от Франс прес. 

Този процес се ускори след руската пълномащабна инвазия в Украйна преди близо три години. Балтийските републики похарчиха за целта близо 1,6 милиарда евро от 2018 г.

Какво следва?

От Министерството на енергетиката на Литва казват пред Reuters, че са съставени планове за действие при извънредни ситуации. Те предвиждат някои големи потребители на ток, например заводи, да бъдат временно изключвани от мрежата в случай на недостиг на електроенергия, за да не бъде прекъсвано електрозахранването като цяло.

За Русия прекъсването на връзките означава, че нейният ексклав на Балтийско море Калининградска област, която граничи с Литва и Полша, е откъсната от основната руска мрежа. Това означава, че той ще трябва сам да си набавя необходимата му електроенергия. 

За целта Москва похарчи 100 милиарда рубли (малко под 1 милиард евро), включително за построяването на няколко газови електроцентрали в Калининград, отбелязва Reuters.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации