
Пет активности, с които да победим „мозъчното гниене“
Понякога просто трябва да оставим телефона
Всяка година в Европа се преливат 25 милиона единици кръв
Климатичните промени могат сериозно да нарушат веригата за доставка и търсене на кръв за кръвопреливания, сочи ново проучване на учени от Red Cross Lifeblood и Университета на Съншайн Коуст (UniSC) в Австралия.
Според изследователите, разпространението на кръвно-преносими заболявания, както и нарастващият брой природни бедствия, застрашават стабилността на системите за даряване и използване на кръв.
„Тези събития не само ограничават придвижването на големи групи от хора, но и сериозно затрудняват съхранението, безопасността и транспортирането на кръвта – ресурс с много кратък срок на годност,“ посочва д-р Елвина Виенет, съавтор на проучването.
Всяка година в Европа се преливат 25 милиона единици кръв. Те са необходими за лечението на пациенти, подложени на операции, недоносени бебета, пострадали при инциденти, както и хора, живеещи с хронични заболявания.
„Климатичните промени могат да повлияят на някои инфекциозни заболявания, които се предават чрез кръвта, и да възпрепятстват хората да даряват,“ предупреждава д-р Елвина Виенет. Тя посочва, че затоплянето и увеличените валежи създават условия за по-интензивно разпространение на болести, пренасяни от комари, като денга, вируса на Западен Нил и малария.
Случаите на такива заболявания стават все по-чести и в Европа, като особено силно се откроява разпространението на денга.
Изследването, публикувано в The Lancet Planetary Health, подчертава и че екстремни климатични явления – като високи температури, студ и резки климатични колебания – също могат да намалят броя на хората, способни да даряват кръв.
Климатичните промени влияят върху основни физиологични показатели като нивата на хемоглобин, броя на червените кръвни клетки и кръвното налягане – всички ключови фактори при определяне дали даден човек е годен за кръводаряване.
„Можем да станем свидетели както на появата на нови болести, така и на влошаване на съществуващи здравословни проблеми – като високо кръвно налягане и дехидратация – предизвикани от горещини. Освен това, все по-често срещаният психологически стрес и така наречената "климатична тревожност" също могат да се отразят върху готовността и възможността на хората да даряват кръв,“ казва доц. Хелън Фади от Университета на Съншайн Коуст, водещ автор на изследването.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Понякога просто трябва да оставим телефона
AI би могъл да намали наполовина разходите за мащабни продукции
Той и годеницата му вече живеят в Маями