
Пет активности, с които да победим „мозъчното гниене“
Понякога просто трябва да оставим телефона
Gen Z ще се превърне в ключов играч в глобалната икономика
Поколението Z, включващо хора, родени между 1997 и 2012 година, е на път да се превърне в най-богатото поколение досега — и това няма да се случи благодарение на гениални инвестиции или стартиращи компании.
Според нов доклад на изследователи от Bank of America, Gen Z ще натрупа около 36 трилиона долара в рамките на следващите пет години, а до 2040 г. – над 74 трилиона долара. Това колосално увеличение на богатството няма да дойде от самите тях, а от това, което експертите наричат „огромен трансфер на богатство“ от бейби бумърите – най-заможното поколение досега.
С наближаването на пенсионна възраст и предаването на активи, имоти и спестявания на наследниците си, бейби бумърите ще отворят пътя за безпрецедентен приток на средства към по-младите поколения – като най-големият дял ще отиде при Gen Z.
Това поколение вече показва различен модел на поведение – харчат повече както за основни, така и за неосновни нужди, използват активно технологии и се интересуват от устойчивост и социална отговорност. Според доклада, именно тези характеристики ще направят Gen Z ключов играч в глобалната икономика през следващите десетилетия.
„Вероятно те ще бъдат сред най-дестабилизиращите поколения за икономиките, пазарите и социалните системи“, прогнозират авторите на изследването.
Междувременно обаче авторите на изследването отбелязват, че поколението Z продължава да се сблъсква с финансови и икономически предизвикателства.
Средно те харчат „два пъти повече“, отколкото спестяват, като според доклада това отчасти се дължи на високите разходи за живот в момента. Макар че по-голям процент от хората от Gen Z имат завършено двугодишно или четиригодишно висше образование в сравнение с милениалите и поколението X на същата възраст, те често са недостатъчно заети поради трудната пазарна среда.
Освен това, според проучването Better Money Habits 2024 на банката, близо една трета от Gen Z споделят, че се чувстват „изостанали“ спрямо родителите си по отношение на постигането на финансовите си цели на същата възраст.
Докладът допълнително посочва, че броят на домакинствата, ръководени от представители на Gen Z, които получават помощи за безработица, се е увеличил с близо 32% между февруари 2024 г. и февруари 2025 година.
В интервю за New York Post, експертът по финансова грамотност Аманда Франсис съветва Gen Z да се „подготвят“ за променящата се роля, която ще играят в глобалната икономика, като работят както върху вътрешната си нагласа и убеждения за парите, така и върху външните си стратегии за натрупване на богатство.
Тя препоръчва представителите на Gen Z да станат „инвеститори“, а не просто консуматори, като подчертава, че ранното инвестиране може да се превърне в „снежна топка“, която по-късно води до огромно богатство.
Франсис също така споделя пред The Post, че Gen Z има предимство, което по-старите поколения не са имали.
„Тяхната дигитална грамотност им осигурява безпрецедентен достъп до възможности за изграждане на богатство чрез електронна търговия, създаване на съдържание и бизнеси, базирани на изкуствен интелект. Онези, които приемат иновациите, ще бъдат лидерите на следващия икономически бум“, обяснява тя.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Понякога просто трябва да оставим телефона
AI би могъл да намали наполовина разходите за мащабни продукции
Всяка година в Европа се преливат 25 милиона единици кръв