
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Емблематичната кутия се предава от поколение на поколение в кралското семейство
Британските кралски особи вероятно знаят повече държавни тайни от което и да е семейство в историята благодарение на личните брифинги и мистериозната „червена кутия“ с тайни, доставяни ежедневно на монарха, където и да се намира.
Кралските кутии са пълни с тайни от британските разузнавателни агенции, британските правителствени министри и страните от Британската общност. Документите се изпращат чрез кабинета на личния секретар до краля или кралицата, независимо къде се намират, в заключена червена кутия. Но какво има вътре?
Ето седемте тайни на червената кутия:
1. Ерата на Виктория
По време на управлението на кралица Виктория (1837-1901), един от докладите на червената кутия се отнася до руски военни намерения, които идват от източник чрез херцога на Уелингтън. Заедно премиерът и кралицата решили, че разузнавателните данни е малко вероятно да са верни, но те не можели нито да ги потвърдят, нито отрекат. Историческа среща показа, че червената кутия на разузнаването отдавна е предшествала основаването през 1909 г. на елитната британска разузнавателна служба MI6, пише spyscape.com.
Традицията на кутията за изпращане може да бъде проследена до управлението на кралица Елизабет I (1558-1603), където терминът „изпращане“ се отнася до важно съобщение за кралицата. Модерните кутии от червена кожа и бор, използвани от кралските особи и правителството за транспортиране на държавни документи, са въведени в началото на 1840 г. при кралица Виктория.
2. Пъстра история
Защо кутиите са червени? Твърди се, че принц Алберт, съпруг на кралица Виктория, е предпочитал червеното, както е било в герба на семейството му Сакскобургготски. Други обаче смятат, че цветът отразява събитията в края на 16 век, когато Франсис Трокмортън - ключов заговорник в заговора на Трокмортън от 1583 г. за замяната на Елизабет I с Мария, кралицата на Шотландия - подарява на испанския посланик Бернардино де Мендоса червено куфарче, пълно с черни пудинги. „Беше възприето като официално съобщение от кралицата и така червеният цвят стана официалният цвят на щата“, според Barrow Hepburn & Gale, един от официалните производители на кутии заедно с Wickwar & Co.
3. Разузнаване и сигурност
Червените кутии са щамповани със златен печат с кралския шифър, монограм на управляващия суверен на страната. Всеки има уникален номер за подпомагане на идентифицирането и контрола на съдържанието и всеки получател има достъп до кодираната ключалка с оторизиран ключ. Те са проектирани да издържат. Кралица Елизабет II получаваше червени кутии всеки ден от своето 70-годишно управление, включително през почивните дни (с изключение на Коледа). Тя все още използваше червените кутии, направени за нейната коронация през 1953 г. десетилетия по-късно, каза кралското семейство през 2015 г.
4. Скандал на върха
Крал Едуард VIII (1894-1972), който абдикира през 1936 г., за да се ожени за разведената американка Уолис Симпсън, остави документи в червените кутии, разпръснати из неофициалната си резиденция Форт Белведере - разхвърляна следа от разузнавателни доклади, документи на кабинета и дипломатически телеграми. Американското аташе дори беше помолен да остави червени кутии в Бъкингамския дворец на връщане в Лондон. Някои от тези червени кутии всъщност бяха изгубени и за първи път в британската история бившият министър-председател Стенли Болдуин настоя на монарха да се изпращат само материали, изискващи неговия подпис, според Royal Feud на Майкъл Торнтън.
5. Министър-председатели и президенти
Кралете и кралицата не са единствените получатели на червени кутии. Документите се предоставят и на британските министър-председатели, включително Уинстън Чърчил, чиято червена кутия беше продадена на търг за почти £160 000 ($180 000) през 2014 г. - 25 пъти над прогнозната цена.
Рядка кутия за изпращане, направена от Wickwar & Co., част от колекцията SPYSCAPE, е била използвана за транспортиране на строго секретни разузнавателни доклади за министър-председателя само през Викторианския период. Съдържанието му включваше документи, които доведоха страната до война, запазиха мира и оформиха хода на историята. Върху капака със златни букви е изписана титлата „Първи лорд на хазната“, официалната титла на министър-председателя преди 1905 г.
Днес министърът на финансите на Великобритания също има червена кутия, показвана всяка година в деня на приемане на бюджета и в редки случаи червени кутии се дават като подаръци, символ на "специалните отношения" между Обединеното кралство и САЩ. Бившият премиер Борис Джонсън, по онова време министър на външните работи, подари червена кутия на държавния секретар на САЩ Джон Кери, а бившият премиер Тони Блеър подари червена кутия на бившия президент на САЩ Джордж У. Буш.
6. Скрити съобщения
Говори се, че кралица Елизабет е имала 12 официални червени кутии, включително тези, наследени от баща й крал Джордж VI. Докато едната се ремонтираше, вътре беше открито тайно съобщение. „Открихме, че един от нашите майстори е надписал с молив тайно съобщение до родителите на кралицата“, каза пред медиите говорител на производителите на кутии Barrow and Gale. „Беше едва четливо, но се четеше: Бог да благослови и пази Техни Величества… Беше много трогателно и когато предадохме това в личния кабинет на кралицата, всички бяха невероятно трогнати.“
7. Старото райе
Въпреки че червената кутия е синоним на кралски особи и министър-председатели, за този тип кутии се използват и други цветове. Черните кутии се изпращат на правителствени служители, които държат членовете на парламента в ред. Служителите на разузнаването използват синя кутия с червена ивица, за да изпращат поверителни документи до министър-председателя, известен като „старото райе“ поради червената ивица.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините